Wiadomości

  • 4 października 2022
  • 14 października 2022
  • wyświetleń: 6488

Fatalny stan chodników na ul. 3 Maja. "Można zęby stracić"

Od 16 do 23 września trwał remont chodnika pod Starostwem Powiatowym w Pszczynie. Pozostałe chodniki na tej ulicy również proszą się o remont. W kilku miejscach wypaczenia są tak znaczne, że trzeba lawirować w obawie przed potknięciem. A 3 Maja to jedna z reprezentacyjnych ulic w Pszczynie. Czy w związku ze wspomnianą inwestycją przed Starostwem Powiatowym, można mieć nadzieję, że zostanie odnowiona nawierzchnia chodników wzdłuż całej ulicy?

Fatalny stan chodników na ul. 3 Maja. „Można zęby stracić” - 10.2022 · fot. Ela / pless.pl


3 Maja to jedna z wizytówek Pszczyny. Po jednej i drugiej stronie urzędy, szkoła średnia z tradycjami, kamienice i domy wyróżniające się architekturą. Wyróżniają się też chodniki, ale już w tym negatywnym sensie. Narzekają na nie mieszkańcy, petenci urzędów, pracownicy okolicznych firm, uczniowie.

- Najbardziej współczuję mamom z wózkami. Przejazd nimi po tych chodnikach to prawdziwa przeprawa. Poza tym odstające płyty są niebezpieczne w zasadzie dla każdego - mówi jedna z petentek starostwa.

Fatalny stan chodników na ul. 3 Maja. „Można zęby stracić” - 10.2022
Wyremontowany odcinek chodnika przed starostwem powiatowym - 10.2022 · fot. Ela / pless.pl


Ktoś inny dodaje, że przechodzi tą ulicą codziennie i zawsze musi bacznie patrzeć pod nogi, bo potknąć można się praktycznie na każdym skrawku chodnika. Po jednej stronie ulicy chodnik jest zbudowany ze starych, dużych płyt, które podczas deszczu robią się śliskie. W takich warunkach pogodowych wodą wypełniają się też dziury na styku chodnika i jezdni w różnych miejscach.

"Kompletnie nie nadaje się do użytku już od dawna"Od przechodniów słyszymy, że "ten chodnik powinien zostać zamknięty" i "kompletnie nie nadaje się do użytku już od dawna".

- To wstyd, żeby chodniki przy takiej ulicy wyglądały w ten sposób, nie mówiąc już o tym, że poruszanie się po nich to codzienne ryzyko, można przecież stracić zęby albo skręcić nogę - dodaje jedna z rozmówczyń, która często tędy przechodzi.

Fatalny stan chodników na ul. 3 Maja. „Można zęby stracić” - 10.2022
Fatalny stan chodników na ul. 3 Maja. "Można zęby stracić" - 10.2022 · fot. Ela / pless.pl


Chodnik jest w kiepskim stanie praktycznie na całej długości ulicy. Od niedawna jednak za wyjątkiem części przylegającej do starostwa. Ta została odnowiona w przedostatni tydzień września. Po zakończeniu prac w tym miejscu wielu wypatrywało ich kontynuacji na dalszych odcinkach chodnika, jednak sprzęt budowlany zniknął i w tym roku raczej się już tu nie pojawi. Przewodniczący zarządu osiedla Śródmieście Jacek Granda, wystosował pismo do władz miasta z prośbą o podjęcie działań w celu poprawy wyglądu i bezpieczeństwa chodników przy 3 Maja.

- Notorycznie słyszę od mieszkańców, uczniów mieszczącego się tu liceum czy petentów, a nawet od odwiedzających nas turystów narzekania na stan chodnika po obu stronach ulicy 3 Maja. Cała infrastruktura osiedla Śródmieście jest w bardzo dobrym stanie, jedynie te właśnie chodniki pozostawiają wiele do życzenia. Ostatnio odbył się remont chodnika przy starostwie, jeśli reszta nie zostanie odnowiona, trzeba będzie uznać to za inwestycję fragmentaryczną. 3 Maja to piękna, reprezentacyjna ulica, brama miasta z ciekawą, zabytkową architekturą i instytucjami, z usług których mieszkańcy korzystają na co dzień, a chodnik wzdłuż niej nie spełnia żadnych kryteriów, ani estetycznych, ani bezpieczeństwa - podkreśla Jacek Granda. Warto wspomnieć, że chodniki, o których mowa wyglądają tak już od dawna.

Remont w planach na przyszły rokMimo wszystko do gminy jak dotąd nie docierały żadne prośby czy wnioski a propos omawianych chodników.

- Przed rozpoczęciem remontu nie spotkaliśmy się z wnioskami mieszkańców dotyczącymi chodnika. W poniedziałek (26.09.2022 - przyp. red.) w tej sprawie wpłynęło pismo przewodniczącego zarządu osiedla - mówi rzecznik prasowy UM w Pszczynie Piotr Łapa.

Fatalny stan chodników na ul. 3 Maja. „Można zęby stracić” - 10.2022
Fatalny stan chodników na ul. 3 Maja. "Można zęby stracić" - 10.2022 · fot. Ela / pless.pl


Rzecznik podkreśla, że niedawne prace przy budynku starostwa były podyktowane złym stanem technicznym chodnika i zostały zrealizowane w ramach bieżącego utrzymania dróg. Dowiedzieliśmy się również, że kontynuacja remontu jednak jest w planach, ale już nie tegorocznych. Reszta chodnika ma zacząć zyskiwać nowe oblicze dopiero w przyszłym roku. Tymczasem prezentuje się jak na załączonych zdjęciach.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.