pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 1 października 2022
  • wyświetleń: 946

Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej zasłużone dla turystyki

Nagrodzono zasłużonych dla rozwoju turystyki. Uroczystość odbyła się we wtorek 27 września w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach. Wśród wyróżnionych znalazło się także Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej!

Reklama

Industriada Muzeum Prasy Śląskiej - 03.09.2022
Industriada Muzeum Prasy Śląskiej - 03.09.2022 · fot. Grzegorz Załucki


Podczas wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki wręczono "Dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w 2022 roku". W tym roku dyplomy otrzymały 23 organizacje. Dyplomy w imieniu marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego wręczyła radna Sejmiku Śląskiego Julia Kloc - Kondracka.

W ten sposób samorząd województwa wyróżnia osoby i instytucje, które przyczyniają się do rozwoju turystyki w regionie, promując miejscowe atrakcje i zachęcając tym samym do przyjazdu do województwa śląskiego.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej zasłużone dla turystyki


Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej powstało w 1958 na fali "odwilży" lat 50-tych. Siedziba TMZP mieści się obecnie w uroczej, krytej gontem, kamieniczce z przełomu XVIII i XIX w przy ul. Piastowskiej. W budynku znalazło swoje miejsce powołane w połowie lat 80-tych Muzeum Prasy Śląskiej oraz działająca przy nim Oficyna Wydawnicza. Muzeum posiada niespotykaną nigdzie indziej kolekcją maszyn drukarskich oraz bogate zbiory wydawanej na przestrzeni XX wieku prasy śląskiej.

W muzeum znajduje się "Izba u Telemanna" - salka muzyki kameralnej wraz z ekspozycją dawnych instrumentów muzycznych. Muzeum leży na oznakowanym Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Co roku organizowana jest w nim Industriada.

W latach 70-tych grupa zapaleńców z TMZP na czele z Leszkiem Spyrą urządziła w parku nad Pszczynką, nieopodal dworca PKP, skansen "Zagroda Wsi Pszczyńskiej". Na niewielkim obszarze umieszczono kilkanaście zabytkowych obiektów drewnianych z okolic Pszczyny. Administrowany do niedawna przez TMZP skansen umieszczony został na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

W ramach Towarzystwa działa od 1960 roku znany nie tylko w Polsce Zespół Regionalny "Pszczyna".

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.