Wiadomości

  • 11 września 2022
  • 18 września 2022
  • wyświetleń: 4804

Groby 2 powstańców na cmentarzu Wszystkich Świętych odznaczone

Na cmentarzu Wszystkich Świętych w Pszczynie odbyła się uroczystość oznaczenia grobów powstańców śląskich: Jana Poloczka oraz Ludwika Kędziora znakiem pamięci "Tobie Polsko" oraz tabliczką "Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski".

Jan Poloczek i Ludwik Kędzior walczyli w powstaniach śląskich. Ich groby oznaczono znakiem pamięci "Tobie Polsko" -
Jan Poloczek i Ludwik Kędzior walczyli w powstaniach śląskich. Ich groby oznaczono znakiem pamięci "Tobie Polsko" - 09.2022 · fot. powiat


Celem inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach jest uhonorowanie powstańców śląskich, którzy spoczywają na cmentarzach naszego województwa oraz wskazania lokalnym społecznościom grobów mieszkańców, którzy w latach 1919-21 walczyli o powrót Górnego Śląska do Polski.

W uroczystości na cmentarzu Wszystkich Świętych w Pszczynie wzięły udział rodziny powstańców, przedstawiciele katowickiego IPN-u, samorządowcy, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Pszczynie oraz młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Kompanię honorową wystawiła klasa mundurowa Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, a o oprawę artystyczną zadbali wychowankowie Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

Grób śp. Jana Piotra Poloczka
Grób śp. Jana Piotra Poloczka · fot. IPN w Katowicach


Jan Kwaśniewicz naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach podkreślał, że instytucja, prócz uczczenia pamięci zbiorowej powstańców postanowiła zrobić coś dla rodzin powstańców.

- Przyjrzeliśmy się przestrzeni cmentarnej i okazało się, że na cmentarzach jest dużo grobów powstańczych, gdzie brak jest informacji, że spoczywają w nich powstańcy śląscy. W tym celu poprosiliśmy społeczność, instytucje samorządowe, kościół, aby zgłaszały do nas groby, w których spoczywają powstańcy. Spłynęło do nas ok. 200 zweryfikowanych już w tej chwili zgłoszeń - mówił podczas uroczystości. - O tych bohaterach staramy się jak najwięcej dowiedzieć, co nieraz nie jest łatwe, bo to byli powstańcy, a nie regularne wojsko, po którym zostają dokumenty - dodał.

Oznaczenia grobu Jana Poloczka dokonali wspólnie z Janem Kwaśniewiczem członkowie rodziny powstańca: córka Łucja Prządka, wnuk Stefan Dobija oraz prawnuczka Joanna. Obecni byli także - wnuki Joanna, Mateusz i Wojciech oraz prawnuki Kinga, Robert, Radosław i Jakub. Oznaczenia grobu Ludwika Kędziora także dokonali jego krewni - Marcin Brzęczek, Ewa Kopiec i Ilona Krzemień.

Łucja Prządka miała trzy latka, gdy zmarł jej tata.

- W mojej młodości o powstańcach się nie rozmawiało. To był czas ciszy. Ale pamięć przetrwała. Dziękuję młodym i wszystkim którzy tu jesteście, bo takie spotkanie na cmentarzu jest ważne. Spotykamy się nie tylko w czasie smutnych uroczystości, ale też budujących. Jesteśmy tu wśród bezimiennych i imiennych, którzy wywalczyli nam wolność - mówiła Łucja Prządka. - Gdyby taka mógł, powiedziałby "dziękuję". To piękna uroczystość - dodała.

Grób st. sierż. Ludwika Kędziora.
Grób st. sierż. Ludwika Kędziora · fot. IPN w Katowicach


Znak ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 cm na 8 cm, wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację "Tobie Polsko", pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy: Grób Powstańca Śląskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym "Tobie Polsko", wykonanym na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji "Katolika" w Bytomiu - obecnie jest on w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny.

Uroczystość współorganizowało Starostwo Powiatowe w Pszczynie oraz Urząd Miejski. Burmistrz Dariusz Skrobol oraz członek Zarządu Powiatu Grzegorz Nogły dziękowali Instytutowi Pamięci Narodowej w Katowicach za tę inicjatywę i zapewniali o pomocy przy oznaczaniu grobów kolejnych powstańców na ziemi pszczyńskiej.

Warto przypomnieć, że w październiku ubiegłego roku na cmentarzu Wszystkich Świętych w Pszczynie znakiem "Tobie Polsko" oznaczono groby czterech powstańców: Aleksego Fizi, Stanisława Krzyżowskiego, Juliusza Cichonia oraz Huberta Piechy.

O powstańcach



Śp. Jan Piotr Poloczek urodził się 29 października 1891 r. w Radostowicach. Należał do Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Brał udział w trzech powstaniach śląskich. Podczas I powstania walczył pod Goczałkowicami, w kolejnym brał udział w rozbrajaniu Grenzschutzu w okolicach Pszczyny. W czasie III powstania walczył w szeregach 3 plutonu 7 kompanii I pułku pszczyńskiego m.in. pod Górą św. Anny. Angażował się również w prace plebiscytowe. Został aresztowany 27 września 1939 r. przez Niemców za udział w trzech powstaniach śląskich oraz za przynależność do POW oraz Związku Powstańców Śląskich. Początkowo był osadzony w więzieniu w Pszczynie, następnie w Nieborowicach i Rawiczu, skąd trafił do obozu KL Buchenwald jako więzień nr 10331. Został zwolniony z obozu 7 marca 1940 r. Został odznaczony Medalem Niepodległości (25/585), Brązowym Krzyżem pośmiertnie Śląskim Krzyżem Powstańczym. uhonorowany 8 odznakami, m.in. medalem "Polska Swemu Obrońcy" oraz Brązowym Krzyżem Zasługi. Reszta odznaczeń została zarekwirowana przez Niemców. Pośmiertnie wyróżniono go także Śląskim Krzyżem Powstańczym. Zmarł 16 maja 1949 r.

Jan Piotr Poloczek i Ludwik Kędzior
Jan Piotr Poloczek i st. sierż. Ludwik Kędzior · fot. CAW - Wojskowe Biuro Historyczne


Śp. st. sierż. Ludwik Kędzior urodził się 11 września 1890 r. w Piasku. Należał do Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia". Brał udział w I wojnie światowej - walczył na froncie francuskim i rosyjskim. Z wojska został zwolniony jako inwalida wojenny. W sierpniu 1920 r. wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej w Piasku. W listopadzie został powołany na stanowisko komendanta POW w Piasku. Brał udział w akcji plebiscytowej. Pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Plebiscytowego oraz Komitetu Parytetycznego w Piasku. Ponadto przygotowywał nowo powstałe oddziały do kolejnego powstania. Podczas III powstania śląskiego dowodził 6 kompanią 2 baonu I pszczyńskiego pułku piechoty. Brał udział w walkach m.in. pod Starym Koźlem, Kędzierzynem, Górą św. Anny i Gogolinem. Należał do Związku Powstańców Śląskich w Piasku, gdzie pełnił rolę wiceprezesa zarządu. Podczas II wojny światowej był zaangażowany w działalność Armii Krajowej, gdzie posługiwał się pseudonimem "Lew". Był wówczas zastępcą dowódcy 2 plutonu2 kompanii. Został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, Gwiazdą Śląską, Medalem "Polska Swemu Obrońcy", Medalem X-lecia Niepodległości, Krzyżem POW oraz Medalem Niepodległości. Krzyż Walecznych na Polu Chwały został mu przyznany w 1923 r. przez marszałka J. Piłsudskiego podczas jego pobytu w Pszczynie. Natomiast Krzyż POW został mu nadany przez komendanta głównego POW Alfonsa Zgrzebnioka. Zmarł 13 maja 1967 r.

ar, ups / pless.pl

źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.