Wiadomości

  • 8 września 2022
  • wyświetleń: 1029

Jak wspomagać rozwój motoryki małej u przedszkolaka?

Materiał partnera:

Dziecko przychodzi na świat z "czystą kartą". Oznacza to, że wszystkiego musi się nauczyć w toku naturalnego rozwoju. Pomagają w tym różne aktywności i oczywiście zabawki. Nie od dziś wiadomo bowiem, że dziecko uczy się i rozwija właśnie przez zabawę. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób wesprzeć maluszka w procesie zdobywania nowych umiejętności.

Linkhouse


Tablice manipulacyjne a rozwój motoryki małej



Tablice manipulacyjne (https://woobiboo.com/kategoria-produktu/tablice-manipulacyjne/) to zabawki, na które powinien zwrócić uwagę każdy rodzic. Dzięki swej konstrukcji wspomagają bowiem rozwój psychomotoryczny dziecka - w tym także koordynację ręka-oko.

Motoryka mała to zespół czynności, wykonywanych za pomocą rąk. Rozwój umiejętności w tym zakresie jest niezwykle ważny w świetle dalszego rozwoju dziecka. Wsparcie maluszka w rozwoju motoryki małej zaowocuje tym, że dziecko lepiej odnajdzie się w szkole. Nie będzie miało problemów przede wszystkim z nauką pisania, ale także sprawnie wykona wszelkie prace plastyczne i techniczne. Motoryka mała pozwala również przyswoić praktyczne umiejętności przydatne na co dzień, jak chociażby: wiązanie sznurówek, zapinanie guzików, precyzyjne nalewanie soku do kubeczka itd.

Dostępne na woobiboo.com wysokiej jakości tablice manipulacyjne to zabawka wyposażona w szereg elementów, zachęcających dziecko do aktywności przy pomocy rąk. Co za tym idzie - to doskonałe narzędzie do wspierania rozwoju motoryki małej.

Na czym polega zabawa z tablicą manipulacyjną?



Mimo że zabawa tablicą manipulacyjną jest bardzo prosta, to jednocześnie ma duży wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Na tablicy przymocowane są różne elementy, nawiązujące do przedmiotów codziennego użytku. Są to na przykład: zamki do drzwi z łańcuszkiem, włączniki, przyciski, sznurki, koła zębate, klamki, haczyki, różnego rodzaju elementy obrotowe i otwierane. Tablice występują w różnych wersjach kolorystycznych: zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców (https://woobiboo.com/kategoria-produktu/tablice-manipulacyjne/dla-chlopcow/).

Ponadto na takiej tablicy mogą się znaleźć elementy, które dziecko musi dopasować kształtem do otworu. Dobrym pomysłem jest także tablica z bucikiem do nauki zawiązywania sznurówek. Wiele tablic ma zegar, kalkulator, są udekorowane cyferkami czy literami alfabetu. Jak zatem widać - nie jest to zabawka na chwilę, ale co najmniej na kilka lat.

Doświadczenie pokazuje natomiast, że dzieci spędzają przy tablicy dużo czasu. To dlatego, że są na niej umieszczone elementy, do których niekoniecznie mają dostęp, a które są bardzo ciekawe. Zabawa polega po prostu na dotykaniu ich oraz manipulowaniu poszczególnymi elementami (zamykanie i otwierania, przesuwanie, wciskanie przycisków, obserwowanie mechanizmów działania itp.).