Wiadomości
- 11 sierpnia 2022
- wyświetleń: 864
Praca w Niemczech - jak uzyskać niemiecką emeryturę?
Materiał partnera:
Praca w Niemczech to wciąż marzenie wielu Polaków. Kuszą ich nie tylko wyższe niż w Polsce zarobki, ale także możliwość otrzymania niemieckiej emerytury. Ale czy każdy, kto pracuje w Niemczech ją otrzyma? Poznaj zasady przyznawania niemieckiej emerytury. Dowiedz się, kto może ją otrzymać i jakie formalności należy spełnić oraz w jakim wieku przechodzi się w Niemczech na emeryturę. Sprawdź, od czego będzie zależała wysokość niemieckiej emerytury.
Czy Polacy mogą otrzymać emeryturę w Niemczech?
Wielu Polaków decyduje się na pracę w Niemczech. Składa się na to wiele czynników. Wśród nich są przede wszystkim wyższe zarobki oraz wizja niemieckiej emerytury. Nie każdy, kto pracuje na terenie Niemiec dostanie tamtejszą emeryturę. Decydują o tym zarówno umowy międzynarodowe, jak i niemieckie prawo emerytalne.
Niemiecka emerytura dla Polaka jest uregulowana polsko-niemieckim porozumieniem emerytalnym z 1975 r. oraz prawem Unii Europejskiej. Pierwszy dokument dotyczy osób, które pracowały w Niemczech do końca grudnia 1990 r. Emerytura jest wypłacana przez państwo, w którym emeryt mieszka, ale wyliczona jest na podstawie składek płaconych zarówno w Niemczech, jak i w Polsce, czyli są to razem emerytura polska i niemiecka.
Po 1 stycznia 1991 r. pracownicy są już objęci przepisami prawa unijnego, które dobrze zabezpiecza wyliczenie emerytury i sposoby wypłaty. Składki są odprowadzane w kraju, którym pracujesz, a emeryturę dostaniesz tam, gdzie będziesz mieszkał w momencie przejścia na emeryturę.
Emerytura niemiecka przysługuje każdemu, kto pracuje w Niemczech i opłaca składki. Musisz przepracować co najmniej rok na terenie Niemiec. Oprócz tego niezbędny jest tzw. okres wyczekiwania. To wynoszący minimum 5 lat okres, w którym będziesz odprowadzał składki emerytalne do niemieckich instytucji ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Oczywiście musisz też mieć wiek emerytalny, który w Niemczech jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn. Wynosi 65 lat, ale docelowo ma to być 67 lat. Od 2012 r. jest on podnoszony co roku o jeden miesiąc.
Niemiecka emerytura - jak wygląda system ubezpieczeń emerytalno-rentowych
Niemieckie prawo bardzo szczegółowo reguluje ubezpieczenia emerytalno-rentowe i są one dość skomplikowane. Obowiązek ubezpieczenia emerytalnego jest obligatoryjny dla pracowników, natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą, ale nie muszą mieć takie ubezpieczenie.
Niemiecki system, podobnie jak polski, ma kilka filarów. Jest system państwowy, obowiązkowy, który opiera się na finansowaniu bieżącym. Składka wynosi obecnie 19,9% i jest płacona po połowie przez pracodawcę i ubezpieczonego.
Obowiązkowe ubezpieczenia są prowadzone przez różne instytucje ubezpieczeniowe zarówno federalne, jak i regionalne. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą się ubezpieczyć w systemach, które prowadzą stowarzyszenia zawodowe.
Oprócz ubezpieczeń obowiązkowych przyszli emeryci oszczędzają też na różnych dodatkowych programach emerytalnych.
Rodzaje niemieckich emerytur
W Niemczech jest kilka rodzajów emerytur. To, jaka zostanie przyznana, zależy od wielu czynników, m.in. od sytuacji życiowej, wieku czy płci.
Podstawą jest emerytura ustawowa. Jeśli ktoś jednak pracuje co najmniej 45 lat, to może liczyć na specjalną emeryturę. Są także odpowiednie świadczenia dla osób, które z powodu choroby czy wypadku nie mogą pracować.
Przewidziano też specjalne emerytury dla górników, którzy ciągle pracują pod ziemią oraz dla wdów, wdowców i sierot.
Od czego zależy wysokość emerytury
Ile wynosi niemiecka emerytura? To zależy od bardzo wielu czynników. Pod uwagę brane są przede wszystkim wysokość zarobków i odprowadzone składki oraz lata pracy. Wyliczane są tzw. punkty emerytalne. Ważne są też współczynniki wartości emerytury oraz współczynnik momentu przejścia na emeryturę. Jeśli zdecydujesz się przejść na emeryturę później niż w 65 roku życia, to za każdy przepracowany miesiąc, twoja emerytura zwiększy się o 0,5%.
Jaka jest najniższa niemiecka emerytura? Takiego czegoś nie ma. Wysokość świadczeń zależy wyłącznie od zarobków i odprowadzanych składek.
Jakie dokumenty do niemieckiej emerytury są niezbędne?
Podobnie jak w Polsce, także i w Niemczech otrzymanie emerytury wiąże się z załatwieniem określonych formalności. Musisz najpóźniej 3 miesiące przed osiągnięciem wieku emerytalnego złożyć wniosek o emeryturę.
Oprócz wniosku musisz dostarczyć także akt urodzenia, świadectwa pracy i inne dokumenty dotyczące zatrudnienia, kopię dowodu osobistego lub paszportu, numer konta bankowego, kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną, to potrzebne jest także zaświadczenie o niepełnosprawności.
Jak widzisz, załatwianie formalności z niemiecką emeryturą nie jest proste. A jeśli do tego dochodzi jeszcze słaba znajomość języka, to masz spory problem. Dlatego warto korzystać z usług wyspecjalizowanych agencji pracy, które pomagają w formalnościach związanych z zawieraniem umów niemieckich i emeryturą. Dobrym przykładem jest agencja pracy ASMO Solutions, która ma sprawdzone oferty pracy z całych Niemiec i załatwia wszelkie sprawy dotyczące pracownika w Niemczech.