pless.pl

Wiadomości

  • 21 lipca 2022
  • wyświetleń: 313

Czy kredyt hipoteczny na jednego z małżonków się opłaca?

Materiał partnera:

Według przepisów polskiego prawa, małżonkowie tworzą wspólnotę majątkową i razem odpowiadają za wszystkie długi. Sytuacja jest inna, jeśli została podpisana umowa o rozdzielności majątkowej. Wspólnie mogą także zaciągnąć kredyt, choć czasem zdarza się, że bierze go tylko jeden z małżonków. Dowiedz się, czy takie rozwiązanie jest opłacalne.

Silesia


Kredyt na jednego z małżonków - co musisz wiedzieć?Jeśli któryś z małżonków zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu, to on negocjuje z bankiem i podpisuje umowę. To z tą osobą bank ustala wszystkie szczegóły i to od niej wymaga odpowiednich dokumentów. Jeśli jednak kredytobiorca przestanie spłacać raty, bank może żądać ich spłaty od drugiego małżonka. Zadzieje się tak wówczas, gdy nie została podpisana umowa o rozdzielności majątkowej.

Warto wiedzieć, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego przez jednego z małżonków musi odbyć się za zgodą drugiego. Nie można pójść do banku i po prostu pożyczyć kilkuset tysięcy złotych bez wiedzy współmałżonka. Wynika to z tego, że ewentualny brak spłaty rat obciąży drugą osobę. O zgodę nie trzeba prosić, gdy podpisana jest rozdzielność majątkowa. Poza tym, wszystkie inne wymogi co do zaciągnięcia kredytu przez współmałżonka są takie same jak w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego. Więcej o takich kredytach przeczytasz tutaj: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

Kredyt na jednego z małżonków a zdolność kredytowaNajważniejszym czynnikiem, który decyduje o tym, czy bank przyzna kredyt jest zdolność kredytowa. Liczy się ją między innymi na podstawie zarobków, ale i zobowiązań (czyli np. innych pożyczek). Najczęściej małżonkowie decydują się na wspólny kredyt, gdyż razem mają większą zdolność kredytową. Wynika to z tego, że dwie osoby pracujące mają większy dochód niż jedna osoba (oczywiście mówiąc o małżeństwie). Łącząc dwa dochody można zatem wnioskować o wyższą kwotę, której jedna osoba nie mogłaby otrzymać.

Kiedy nie warto brać wspólnego kredytu?Choć najczęściej kredyt brany przez dwóch małżonków jest korzystny, są sytuacje, w których nie opłaca się brać go wspólnie. Kiedy lepszą opcją będzie samodzielna pożyczka?
  • Gdy jeden z małżonków ma złą historię kredytową. Może okazać się to przeszkodą w uzyskaniu dobrych warunków kredytu.
  • Gdy jeden z małżonków nie pracuje. Brak udokumentowanego, legalnego dochodu w żaden sposób nie podnosi zdolności kredytowej małżonków. Może przyczynić się wręcz do jej obniżenia.
  • Gdy jeden z małżonków ma już kredyt hipoteczny do spłaty. Jedno zobowiązanie (szczególnie, jeśli rata jest wysoka) może znacznie obniżyć zdolność kredytową.

Najczęściej dużo korzystniejsze jest wzięcie kredytu wspólnie - dwie osoby, które pracują i wspólnie prowadzą domowe gospodarstwo są dla banku wiarygodne i wypłacalne. Warto jednak sprawdzić różne oferty kredytów, ponieważ mogą znacząco się od siebie różnić w zależności od banku. Więcej informacji na temat kredytów zawieranych przez jednego z małżonków znajdziesz tutaj: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-hipoteczny-na-jednego-z-malzonkow/.