pless.pl

Wiadomości

  • 20 lipca 2022
  • wyświetleń: 200

Męczą Cię koszmary o wojnie? Sprawdź, co mogą znaczyć i jak sobie z nimi radzić!

Materiał partnera:

Sen o wojnie może budzić niepokój, zwłaszcza jeśli pojawia się w momencie, w którym zagrożenie wybuchem konfliktu zbrojnego jest całkiem realne. Automatycznie pojawia się bowiem myśl, że taki koszmar może mieć proroczy charakter i wkrótce ziści się na jawie. Tak naprawdę sny o wojnie mogą mieć zupełnie inne znaczenie i nie muszą oznaczać najgorszego. Sprawdź, co oznaczają wojenne koszmary i jak sobie z nimi poradzić.

Linkhouse


Skąd się biorą sny o wojnie i dlaczego tak przerażają?Naukowcy wciąż nie są do końca pewni, skąd się biorą marzenia senne. Najczęściej tłumaczą je nocną pracą naszego mózgu, który w czasie, gdy śpimy, przetwarza informacje zdobyte w ciągu dnia. To właśnie ta teoria jest najlepszym wytłumaczeniem, dlaczego w ostatnim czasie tak dużo Polaków ma sny o wojnie. Ze względu na trwający konflikt zbrojny na Ukrainie nagle wszyscy zaczęli o nim mówić i myśleć. Codziennie też jesteśmy bombardowani przerażającymi relacjami z frontu we wszystkich mediach.

Potworne obrazy wywołują w nas silne emocje i zapadają w pamięć, dlatego trudno się dziwić, że nocą nasz mózg wciąż je przetwarza. Robi to jednak w specyficzny sposób, ponieważ niejako poza naszą kontrolą, dlatego sny o wojnie mają często niezwykle abstrakcyjny charakter. Niektórzy dziwią się, że np. w śnie widzieli siebie strzelającego do wroga, gdy w rzeczywistości nigdy nie mieli broni w ręku lub że uciekali z walącego się budynku, w którym nigdy nie byli.

Niestety koszmary o tematyce wojennej mogą być niezwykle sugestywne, dlatego osoba śniąca może nagle przebudzić się z przerażeniem, gdy w śnie usłyszy huk spadających bomb lub przeżywać przez wiele dni widziany w nocy obraz zabitych ofiar wojny.

Naukowcy uważają, że sny są rodzajem halucynacji, dlatego są tak dziwne i jednocześnie fascynujące. Istnieje też teoria, że mogą pełnić funkcję psychoanalityczną, ponieważ pozwalają nam zmierzyć się z trudnymi emocjami i je odreagować. Jest jednak także hipoteza, która mówi, że sny odzwierciedlają trzy stany świadomości, dlatego pojawiają się w nich obrazy z teraźniejszości, przeszłości i przyszłości. Właśnie dlatego mówi się, że sny mogą być prorocze.


Co oznacza sen o wojnie?Ludzie od zarania dziejów próbowali tłumaczyć sny, ponieważ wierzyli, że mogą być one ostrzeżeniem przed nadchodzącymi wydarzeniami. Do dzisiaj nie wykluczono, że rzeczywiście tak jest, dlatego wiele osób wciąż sięga po senniki, które pomagają zinterpretować to, co się widziało w marzeniu sennym. Jak w takim razie wytłumaczony jest sen o wojnie w senniku?

Ogólnie wojna we śnie oznacza jakieś trudności, które mamy w rzeczywistości lub z którymi trzeba będzie się dopiero zmierzyć. Może też oznaczać konflikt istniejący np. w rodzinie lub w nas samych.

Rzadko jednak sen o wojnie ma charakter proroczy. Jeśli więc widzimy siebie podczas snu uciekających przed nalotem bombowym, to nie należy się obawiać, że taka wizja się dosłownie ziści. Należy raczej się zastanowić, czy przypadkiem nie uciekamy przed problemami lub nie unikamy podjęcia ważnej decyzji. Jeśli natomiast śni nam się, że uczestniczymy w walce, warto to potraktować jako ostrzeżenie, że być może ktoś na jawie będzie chciał nas wciągnąć w konflikt lub sprawić nam jakieś problemy.

Jak radzić sobie z wojennymi koszmarami?Sny o wojnie są zwykle bardzo poruszające i dlatego mogą wywoływać różne lęki na jawie oraz zaburzać naszą równowagę psychiczną. Warto więc wiedzieć, jak sobie z nimi radzić i co zrobić, by pojawiały się jak najrzadziej. Jest na to kilka sposobów:
  • ograniczenie ilości przyjmowanych w ciągu dnia informacji o wojnie do niezbędnego minimum,
  • unikanie oglądania drastycznych relacji z działań wojennych,
  • spędzanie wieczorów na przyjemnych czynnościach, które odsuną myśli o wojnie na dalszy plan - warto przed snem obejrzeć ładny film, posłuchać relaksującej muzyki lub pójść na długi spacer,
  • nauczenie się podchodzenia z dystansem do snów - zamiast doszukiwać się w nich najczarniejszych proroctw, lepiej je racjonalnie wyjaśnić, choćby na podstawie sennika, który często tłumaczy sny w ujęciu psychologicznym.


Warto pamiętać, że sen o wojnie nie musi oznaczać najgorszego. Z pewnością jednak powinien nas skłonić do zastanowienia się, czy w naszym życiu nie ma przypadkiem jakiegoś problemu, który należałoby wreszcie rozwiązać.