Wiadomości

  • 27 czerwca 2022
  • 29 czerwca 2022
  • wyświetleń: 7401

[ZDJĘCIA] Ruszyła budowa nowego przedszkola w Kobiórze

Wtorek, 21 czerwca przejdzie do historii nie tylko jako pierwszy dzień lata 2022 roku, ale również jako dzień oficjalnego rozpoczęcia budowy nowego przedszkola w Kobiórze.

Rusza budowa nowego przedszkola w Kobiórze - 21.06.2022 · fot. UG Kobiór


Dotychczasowa siedziba gminnego przedszkola przy ul. Rodzinnej 1, pomimo rozbudowy w ubiegłych latach o 3 oddziały, nie mieści już stale rosnącej liczby dzieci. Co roku władze przedszkola oraz urzędu gminy borykają się z problemem braku miejsc. Część z rodziców umieszcza swoje maluchy w przedszkolach prywatnych, poza gminą, a samorząd jest obciążany znaczą częścią kosztów z tego tytułu. Nie jest to jednak jedyny powód przystąpienia do budowy nowej siedziby przedszkola.

Zabytkowy budynek, w którym obecnie mieści się przedszkole został wzniesiony w 1906 roku i od dłuższego czasu wymaga generalnego remontu. Brak właściwych izolacji przeciwwilgociowych, pojawiające się zagrzybienia, wyeksploatowane instalacje, konieczność przebudowy klatek schodowych, aby spełniały wymogi p.poż., sypiący się tynk z elewacji to mankamenty, których nie da się usunąć na czynnym przedszkolu.

Ponadto brak możliwości dalszej rozbudowy dotychczasowej siedziby zadecydowały, że od dłuższego czasu samorząd rozważał możliwość budowy nowego przedszkola. Na przeszkodzie stal jak zwykle brak środków budżetowych na ten cel. Jak tylko pojawiła się możliwość pozyskania środków z Rządowego Programu Polski Ład gmina złożyła stosowny wniosek i udało się. Jesienią ubiegłego roku gmina otrzymała promesę wstępną na dofinansowanie tego zadania w znaczącej kwocie 10 455 000 zł, co stanowiło ostatecznie ok.2/3 wartości inwestycji. W staraniu o dotację wspierał nas Poseł ba Sejm RP Grzegorz Gaża.

Rusza budowa nowego przedszkola w Kobiórze - 21.06.2022
Rusza budowa nowego przedszkola w Kobiórze - 21.06.2022 · fot. UG Kobiór


Jednocześnie gmina została zobligowana w bardzo krótkim, 6 miesięcznym okresie do opracowania dokumentacji, uzyskania wszelkich uzgodnień i pozwolenia na budowę oraz do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników urzędu oraz przedszkola udało się sprostać temu wyzwaniu. Wojna na Ukrainie oraz szalejąca inflacja nie ułatwiała tego zadania. Po przetargu okazało się, że planowane na ten cel środki własne gminy były niewystarczające, trzeba było je znacznie podnieść do kwoty 5 665 000 zł.

W dniu 21 czerwca o godzinie 13.00 na placu budowy przy skrzyżowaniu ul. Tuwima i Olszewskiego zebrali się samorządowcy z przewodniczącym Rady Przemysławem Sawickim i Wójtem Eugeniuszem Lubańskim na czele, uczestnicy procesu inwestycyjnego projektanci, inspektor nadzoru, wykonawcy robót, pracownicy Urzędu Gminy w Kobiórze odpowiedzialni za tę inwestycję, władze Gminnego Przedszkola i Rady Rodziców z grupą przedszkolaków. Obecny był również Członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorz Nogły. Proboszcz tutejszej parafii ks. kanonik Damian Suszka dokonał poświęcenia placu budowy.

Rusza budowa nowego przedszkola w Kobiórze - akt erekcyjny
Rusza budowa nowego przedszkola w Kobiórze - akt erekcyjny · fot. UG Kobiór


Akt erekcyjny został podpisany przez wszystkich obecnych, a w szczególności przez przedszkolaków co nadało tej uroczystości wyjątkowego kolorytu. Po ceremonii tzw. "pierwszej łopaty" wszyscy uczestnicy spotkali się w Gminnym Domu Kultury. Poseł Grzegorz Gaża, który w tym czasie przebywał w Brukseli przesłał na ręce władz samorządowych list okolicznościowy.

ar / pless.pl

źródło: UG Kobiór

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.