Wiadomości

  • 12 maja 2022
  • wyświetleń: 793

Ile można zyskać pozywając bank za kredyt frankowy?

Materiał partnera:

Masz kredyt w CHF? Chcesz wiedzieć, o jaką kwotę możesz się ubiegać od banku? Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora frankowego i walcz o swoje w sądzie.

Ile można zyskać pozywając bank za kredyt frankowy?


Kalkulatory dla frankowiczów



W sieci jest dostępnych kilka kalkulatorów, za pomocą których można obliczyć, o jaką orientacyjnie kwotę można walczyć w sądzie z bankiem. Tego rodzaju narzędzia w większości przypadków wymagają, by podać tylko kilka podstawowych danych z umowy frankowej i wynik gotowy.

Sporą popularnością cieszy się darmowy kalkulator dla frankowiczów



Frankomat.com.pl - Aby otrzymać wynik wystarczy podać m.in. walutę, w której udzielono kredytu, datę jego uruchomienia, marże banku, ilość wypłaconych transz, ilość rat kredytu. Po podaniu danych można otrzymać informację o kwocie roszczenia wobec banku z tytułu stwierdzenia nieważności umowy lub kwocie nadpłaconych rat - wyjaśnia Joanna z Frankomat.com.pl.

Odfrankowienie a unieważnienie umowy



Odfrankowienie umowy o kredyt to wyeliminowanie z niej tzw. klauzul abuzywnych. Chodzi tutaj o klauzule indeksacyjne. Po ich usunięciu z umowy kredyt frankowy zmienia się na kredyt złotówkowy z oprocentowaniem stawką SARON (wcześniej LIBOR).

W przypadku odfrankowienia koniecznie będzie wyliczenie różnicy między tym, co kredytobiorca wpłacił do banku, a tym co powinien wpłacić, gdyby dana umowa o kredyt była pozbawiona klauzul niedozwolonych (kwota nadpłaty kredytu). Różnica pomiędzy tymi kwotami to z kolei kwota, którą bank powinien zwrócić klientowi po odfrankowieniu.

Inaczej kwestia wygląda w przypadku unieważnienia umowy frankowej. Jeśli sąd uzna, że umowa pomiędzy kredytobiorcą a kredytodawcą jest nieważna, to wówczas dochodzi do rozliczenia pomiędzy stronami. Bank dokonuje zwrotu tej kwoty, którą pobrał od klienta w okresie kredytowania. Natomiast klient zwraca otrzymany od banku kapitał. Istotna jest forma takiego rozliczenia. Brana jest pod uwagę albo teoria dwóch kondykcji lub teoria salda.

Więcej możesz dowiedzieć się tutaj: https://frankomat.com.pl/blog/uniewaznienie-umowy-frankowej-co-to-oznacza-jakie-skutki-niesie/

Pozew czy ugoda z bankiem?



Wielu frankowiczów szuka kalkulatora, który odpowie im czy zawarcie ugody z bankiem im się kalkuluje. Nie trzeba jednak korzystać z żadnego narzędzia, żeby stwierdzić że podpisanie ugody oznacza, iż trzeba iść na ustępstwa. W przypadku kredytobiorcy są one jednak spore.

Specjaliści rekomendują, aby każdą taką ofertę ugody bardzo dokładnie przeanalizować. Nie mniej jednak dla frankowicza najlepszym rozwiązaniem jest odfrankowienie lub unieważnienie umowy z bankiem. To z kolei można dokonać wyłącznie na drodze sądowej.

Jak wybrać kancelarię frankową?



Frankomat dostarcza również narzędzie, za pomocą którego można porównać oferty kancelarii, które zajmują się sprawami frankowymi. Wystarczy zaledwie kilka minut, aby porównać nawet 120 ofert dla frankowiczów.

Porównywarka Frankomat.com.pl potrzebuje tylko kilka informacji o zaciągniętym kredycie, m.in. nazwa banku, datę podpisania umowy o kredyt, kwotę kredytu. Na ich podstawie frankowicz otrzymuje wstępne dopasowanie ofert kancelarii, które mogą zająć się jego sprawą. Porównywarka podaje również koszty jej prowadzenia - wyjaśnia Joanna z Frankomat.com.pl.

kalkulator-frankowicza


Tego typu narzędzia mogą znacząco przyspieszyć wybór odpowiedniej kancelarii frankowej. W zaledwie kilka minut można uzyskać wyniki kalkulacji ofert kancelarii, które pomogą w walce z bankiem. Więcej możesz przeczytać tutaj: https://frankomat.com.pl/blog/kredyt-we-frankach-kancelaria-jak-wybrac-najlepsza/

Frankowicze wygrywają z bankami!



Obecne orzecznictwo jest bardzo korzystne dla posiadaczy kredytów w helweckiej walucie. Znaczący wpływ na to ma oczywiście wyrok TSUE (Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) w sprawie Państwa Dziubaków.

Jak pokazują liczne statystyki, frankowicze bardzo często wygrywają na drodze sądowej z bankami. Najczęściej zapada wyrok, który unieważnia umowę kredytową. To oczywiście najkorzystniejsze rozwiązanie problemu frankowego, którego skutkiem jest rozliczenie obu stron.

Korzystne jest także odfrankowienie, co powoduje że z umowy kredytowej znikają tzw. klauzule abuzywne, ale umowa nadal obowiązuje. Zaletą tego rozwiązania jest to, że bank dokonuje zwrotu nadpłaconych rat, a saldo zadłużenia ulega zmniejszeniu.