pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 28 marca 2022
  • 5 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 5536

Bariera językowa z uchodźcami. Warto uczyć się ukraińskiego?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Czasami wystarczy uśmiech i poklepanie po ramieniu. Ale nie za każdym razem. Ukraińcy niemal natychmiast po znalezieniu się w Polsce rozpoczęli naukę języka polskiego. Czy i my powinniśmy opanować ukraiński? W wielu sytuacjach może nam to pomóc, tym bardziej, że osób władających tym językiem jest u nas jak na lekarstwo. A może ważniejsze jest nie to w jakim języku, ale co mówimy uchodźcom?

ReklamaMieszkańcy Pszczyny byli osłuchani z ukraińskim jeszcze zanim wybuchła wojna i zaczęli przybywać do nas pierwsi uchodźcy. Wielu pszczyńskich przedsiębiorców od lat zatrudnia pracowników z Ukrainy w swoich firmach, a społeczność ukraińska mieszka i funkcjonuje wśród nas. Ale choć ukraiński nie jest dla nas całkowicie obcy, nie znamy go na tyle, aby bariera językowa w spotkaniu z uchodźcami zupełnie nie istniała. To sytuacja trudna także dla samych uchodźców. Część z nich miała wcześniej styczność z naszym językiem, ale niektórzy usłyszeli go po raz pierwszy po przekroczeniu granicy.

Wielu Ukraińców już uczy się języka polskiego na darmowych kursach. Czy Polacy również powinni bliżej zapoznać się z językiem sąsiadów? Przyswojenie pewnych ukraińskich zwrotów i słów na pewno pomoże w przełamaniu bariery językowej. Na co jeszcze zwrócić uwagę, szukając porozumienia z uchodźcami? Cennych wskazówek udzieliła nam Mirosława Kulczyk, zastępca dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie, pochodząca z okolic Lwowa, a od lat mieszkająca w Polsce. Z materiału dowiecie się także, jak zróżnicowana jest Ukraina i komu jest trudniej - Ukraińcom uczyć się polskiego czy może Polakom ukraińskiego? I wreszcie, jak rozmawiać z uchodźcami o wojnie i o tym, co ich spotkało? Okazuje się, że powtarzanie im "będzie dobrze" to nienajlepsza droga. Rozsądniej byłoby wzbudzić w nich poczucie sprawstwa i podkreślać, że dadzą radę w nowej sytuacji.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj