Wiadomości

  • 26 lutego 2022
  • wyświetleń: 1030

Podstawowe informacje o instrukcjach bhp

Materiał partnera:

Bezpieczeństwo w miejscu pracy powinno być zapewnione każdemu pracownikowi. Aby tak się stało, należy stosować się do przepisów prawa pracy oraz rozporządzeń ministrów. Mówią one między innymi o konieczności korzystania z instrukcji dotyczących konkretnych zawodów czy stanowisk. Czym są instrukcje bhp oraz jakie informacje są w nich zawarte?

Podstawowe informacje o instrukcjach bhp


Czym są instrukcje bhp?



Mówiąc ogólnie, instrukcje bhp to zbiór zasad i wskazówek dotyczących konkretnego stanowiska lub też obowiązujące w danym zakładzie pracy. Zdecydowana większość instrukcji składa się zazwyczaj z pięciu części, które omówimy na przykładzie instrukcji bhp przy obsłudze piły taśmowej. Są to:

  • Uwagi lub zapisy ogólne - kto może obsługiwać piłę taśmową, jak powinno wyglądać stanowisko pracy oraz w jakim ubraniu pracować;
  • Czynności przed rozpoczęciem pracy - sprawdzenie stanu technicznego piły, przeczytanie dokumentacji warsztatowej, przygotowanie stanowiska do pracy;
  • Podstawowe zasady bezpiecznej pracy - tutaj wskazuje się na konieczność koncentracji uwagi i dokładności w wykonywaniu zadań oraz przedstawia się zasady postępowania z piłą oraz czynności, jakie należy wykonać po zakończeniu pracy;
  • Lista czynności zabronionych
  • Uwagi końcowe


Rodzaje instrukcji bhp



Wykazy zasad dotyczących bezpieczeństwa możemy podzielić na trzy główne kategorie, które można odróżnić od siebie po kolorze ramki, w której znajduje się tekst. Najliczniejsza to instrukcje stanowiskowe oraz te dotyczące obsługi maszyn, w których ramka ma kolor żółty kojarzący się z ostrzeżeniem. Druga grupa to instrukcje przeciwpożarowe zawierające czerwoną ramkę. Najmniej jest instrukcji związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, a obramowanie jest koloru zielonego.

Obowiązek wyposażenia zakładu pracy w instrukcje bhp spoczywa na pracodawcy. Zaniechanie tego zadania może mieć poważne konsekwencje prawne i finansowe. Wykazy zasad muszą znaleźć się w łatwo dostępnym dla pracownika miejscu, jednak wcale nie muszą być umieszczone w pobliżu danego stanowiska czy maszyny. Można na przykład zebrać je do jednego segregatora i położyć w widocznym miejscu w pomieszczeniu socjalnym. Więcej informacji na temat instrukcji bhp w pracy znajdziesz pod linkiem https://znaki-bhp.pl/instrukcje-bhp-w-zakladzie-pracy

Jaką instrukcję bhp wybrać?



Bardzo bogatą ofertę instrukcji bhp można znaleźć na przykład na stronie Znaki-bhp.pl. Są tam między innymi instrukcje ogólne, przeciwpożarowe, medyczne, potrzebne podczas obróbki materiałów, przy pracach instalacyjnych i powietrznych, dla gastronomii, poligrafii, szkół, transportu, rolnictwa i innych dziedzin.

To, jaka instrukcja powinna znaleźć się w zakładzie pracy, wynika z dokładnego przeanalizowania zagrożeń, z jakimi może spotkać się pracownik podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych. Taką analizę przeprowadza zazwyczaj specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy lub osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje. W razie potrzeby mogą oni sami przygotować treść instrukcji.

Na pewno ważne jest pamiętanie o dwóch instrukcjach uniwersalnych dla każdego zakładu pracy: ogólnej instrukcji obowiązujących wszystkich pracowników (znajdziesz ją między innymi tutaj) oraz o ogólnej instrukcji przeciwpożarowej. Zawierają one podstawowe informacje dotyczące tego, co robić, aby unikać wypadków w pracy, jakie czynności są zabronione a jakie zalecane.