pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 8 marca 2022
  • 10 marca 2022
  • wyświetleń: 7532

[WIDEO, FOTO] Budowa fundamentów nowego PCKulu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PCKul - nowa siedziba" podaj

Przedstawiamy na zdjęciach i w materiale wideo z lotu ptaka postęp prac przy budowie nowego Pszczyńskiego Centrum Kultury. Gmach powstaje przy ul. Bielskiej w Pszczynie.

ReklamaPrzypomnijmy: umowa pomiędzy inwestorem - Gminą Pszczyna a wykonawcą - firmą Budimex S.A. została podpisana 18 października 2021 roku. Po tygodniu od przekazania placu budowy, rozpoczęto prace realizacyjne kontraktu.

W międzyczasie trwały uzgodnienia dojazdu do budowy z tymczasowym oznakowaniem oraz administratorami poszczególnych sieci w kwestii tymczasowych przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz przyłącza elektrycznego. Początkiem grudnia ubiegłego roku wykonano montaż ogrodzenia tymczasowego oraz zaplecza kontenerowego dla biura budowy i pracowników.

W okresie przedświątecznym, roboty głównie skupione były wokół wykonania instalacji wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej. Dzięki wsparciu oraz zaangażowaniu lokalnych instytucji w bardzo krótkim czasie udało się uzgodnić przebieg i podłączenie tymczasowych przyłączy: wodociągu oraz kanalizacji sanitarnej.

Budowa Pszczyńskiego Centrum Kultury - 2.03.2022
Budowa Pszczyńskiego Centrum Kultury - 2.03.2022 · fot. Spójrz z góry


Z początkiem stycznia, w miejscu docelowego parkingu oraz drogi wewnętrznej, rozpoczęto prace ziemne polegające na zdjęciu humusu - wierzchniej warstwy ziemi, która jest najbardziej żyzna i urodzajna. W czasie trwania budowy humus jest magazynowany w obszarze byłego psiego parku. Będzie wykorzystany na potrzeby późniejszego urządzenia trenów zielonych wokół obiektu. Następnie prace skoncentrowane były w obszarze docelowego parkingu dla samochodów osobowych. Polegały na wykonaniu kanalizacji deszczowej i sanitarnej.

Na przełomie stycznia i lutego również w obrębie parkingu wykonano wzmocnienie istniejącego podłoża. Czynność ta polega na stabilizacji tzw. spoiwem hydraulicznym. Konieczne było osiągnięcie parametrów wytrzymałościowych podłoża, które zostały przewidziane w projekcie. Łącznie wzmocniono obszar o powierzchni blisko 1800m2. Następnie wykonano podbudowę zasadniczą z kruszywa łamanego. Miało to na celu zabezpieczenie wykonanej stabilizacji oraz przygotowanie tzw. placu składowego wykorzystywanego na czas budowy.

Budowa Pszczyńskiego Centrum Kultury - 2.03.2022Budowa Pszczyńskiego Centrum Kultury - 2.03.2022
Budowa Pszczyńskiego Centrum Kultury - 2.03.2022 · fot. Spójrz z góry


W obrębie budowanej sali widowiskowej rozpoczęto także prace ziemne wraz z instalacją kanalizacji podposadzkowej dla sali oraz wokół samego budynku. Został wykonany wykop pod przewidziane przegłębienie sali kinowej oraz wylano pierwsze betony podkładowe pod płytę fundamentową. Tą ostatnią czynnością równocześnie rozpoczęto pierwszy etap prac ciesielko-zbrojarskich.

Aktualnie na placu budowy trwa montaż żurawia wieżowego.

Budowa Pszczyńskiego Centrum Kultury - 8.03.2022
Budowa Pszczyńskiego Centrum Kultury - 8.03.2022 · fot. Spójrz z góry

ar, sid / pless.pl

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PCKul - nowa siedziba

Budowa nowej siedziby Pszczyńskiego Centrum Kultury jest jednym z największych przedsięwzięć inwestycyjnych gminy Pszczyna w ostatnich latach. Nowa siedziba PCKulu warta około 40 milionów złotych ma być gotowa w 2023 roku. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PCKul - nowa siedziba" podaj