Reklama

Wiadomości

  • 10 stycznia 2022
  • wyświetleń: 11960

Mieszkanka Czarkowa nie może sobie poradzić z kopcącym sąsiadem

Mieszkanka Czarkowa nie może sobie poradzić z kopcącym sąsiadem. Twierdzi, że nie da się oddychać, a służby mundurowe i urzędnicy nie mogą nic na to poradzić.

komin, smog, dym
Zdjęcie ilustracyjne · fot. Urząd Marszałkowski


"W Czarkowie przy ulicy Kolejowej od co najmniej od 1,5 roku nie można w żaden sposób oddychać. Dym generowany przez mieszkańców jednego z domów jest tak duży, że niejednokrotnie ma się wrażenie, jakby jakieś toksyczne chmury były na ulicy - smród jest taki, że aż człowieka dusi" - napisała mieszkanka w liście do naszej redakcji.

- "Wysłałam już niezliczoną ilość wiadomości m.in. do Referatu ds. Jakości Powietrza, Polskiego Alarmu Smogowego, dzwoniłam do Straży Miejskiej, pisałam nawet do Burmistrza i nic. (...) Smog na ulicy Kolejowej w Czarkowie ma się dobrze, niezależnie od pory roku i temperatury na zewnątrz. Co na to przepisy? - pyta nasza czytelniczka.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim w Pszczynie, czy były podejmowane stosowne działania w sprawie kopcącego sąsiada i jaki był ich efekt.

Jak się dowiedzieliśmy, pod wskazanym przez czytelniczkę adresem straż miejska przeprowadziła cztery kontrole paleniska. Ostatnią 20 listopada 2021 roku. Na miejscu nie stwierdzono nieprawidłowości. Budynek ogrzewany jest za pomocą kotła węglowego, do wymiany którego - zgodnie z uchwałą antysmogową dla województwa śląskiego - właściciele zobowiązani są do końca 2023 roku.

Przypominamy, że 2022 roku straż miejska w Pszczynie kontynuuje kontrole palenisk. Adresy do kontroli są typowane na podstawie spostrzeżeń strażników oraz zgłoszeń mieszkańców. Te drugie przyjmowane są telefonicznie pod numerem 322104373 i za pośrednictwem strony http://www.smog.pszczyna.pl.

Od początku roku przeprowadzono już trzydzieści takich kontroli, w tym z udziałem pracowników innych komórek Urzędu Miejskiego w Pszczynie, tj. Referatu ds. Jakości Powietrza, Referatu Zarządzania Kryzysowego oraz Wydziału Ochrony Środowiska. Podczas wizyt urzędnicy przypominają o terminach wymiany kotłów wynikających z uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego oraz udzielają informacji dotyczących realizowanych programów i możliwego dofinansowania. Informują także o konieczności zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Urząd Miejski przypomina, że kontrole palenisk to jedno z wielu zadań na bieżąco realizowanych przez strażników miejskich. Przeprowadzają oni także między innymi interwencje związane z niesieniem pomocy osobom bezdomnym, wyłapywaniem bezpańskich zwierząt czy likwidacją dzikich wysypisk. W okresie zimowym przyjmuje także zgłoszenia dotyczące utrzymania dróg.

ar / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj