pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 27 grudnia 2021
  • wyświetleń: 35

W jaki sposób prawidłowo opiekować się osobą starszą poruszającą się na wózku?

Materiał partnera:

W pracy opiekunki osób starszych można spotkać pełen przekrój schorzeń i potrzeb. Niektórzy seniorzy oczekują głównie towarzystwa i pomocy w prowadzeniu domu, ale inni zmagają się z poważnymi chorobami. Część z nich prowadzi do stopnia niepełnosprawności i powoduje, że pacjent musi poruszać się wózku inwalidzkim. Powoduje to, że opiekunka osób starszych ma dodatkowe obowiązki. Co zatem warto wiedzieć przed podjęciem się opieki nad niepełnosprawną osobą starszą?

Times Press


Przyczyny poruszania się na wózku inwalidzkimKierując się troską i chęcią jak najlepszego zaopiekowania się podopiecznym, dowiedz się, dlaczego jeździ na wózku i jaki jest stan seniora. Taka wiedza pomoże ułożyć plan opieki i wspólnego mieszkania przez cały czas trwania zlecenia. Nie zawsze bowiem, wózek oznacza, że senior jest całkowicie sparaliżowany. Może się okazać, że ma jedynie niesprawne nogi lub wózek jest niejako pomocą, np. w przypadku dłuższych spacerów.

Senior, który korzysta z wózka inwalidzkiego, prawdopodobnie cierpi na:
  • dolegliwości ze strony układu kostnego - osłabienie kości związane z wiekiem i osteoporoza, która w zaawansowanym stadium może prowadzić do wielu złamań,
  • choroby stawów i mięśni,
  • choroba Alzheimera i Parkinsona w zaawansowanym stadium,
  • przebyty wylew albo udar,
  • brak jednej lub obu kończyn, co może być. np. konsekwencją cukrzycy
  • stwardnienie rozsiane,
  • przebył wypadek komunikacyjny


Tak więc wachlarz możliwości jest bardzo szeroki, a co za tym idzie stan zdrowia chorego może być całkiem niezły, a on sam cieszy się dobrą kondycją, ale z drugiej strony może wymagać opieki i pomocy we wszystkich czynnościach. Najlepiej ustalić to już na samym początku pracy w opiece. Niemal zawsze osoba starsza, która korzysta z wózka inwalidzkiego wymaga transferu z wózka na łóżko i z powrotem ale także pod prysznic lub pomocy przy skorzystaniu z toalety. Żeby nie ucierpiał na tym kręgosłup opiekuna, warto zapoznać się z zasadami bezpiecznego podnoszenia i pomocy przy przemieszczaniu się seniora.

Bezpieczny transfer z wózka inwalidzkiegoJak najlepiej, krok po kroku przetransportować chorego z wózka na łóżko? Najpierw zapewnij odpowiednie warunki w miejscu, w którym Twój podopieczny będzie transferowany. Wózek powinien być ustawiony jak najbliżej łóżka. Dzięki temu, Tobie będzie łatwiej, a przede wszystkim osoba starsza poczuje się bezpieczniej. Sprawdź stabilność wózka a wcześniej zablokuj jego koła. Odsuń przedmioty, które mogą przeszkadzać i ograniczać swobodę ruchów (stolik nocny, krzesło). Jeżeli senior dysponuje odpowiednim łóżkiem dostosuj jego wysokość

Na początek osobę starszą obróć na łóżku na bok. Następnie przełóż jego nogi na krawędzi łóżka i podnieś go z pozycji leżącej do siedzącej. W kolejnym kroku podopieczny powinien zsunąć się z łóżka tak aby całe stopy znalazły się podłodze. Wcześniej załóż mu odpowiednie skarpety i kapcie z podeszwą antypoślizgową, aby uniknąć upadku. Teraz pomóż mu powoli wstać, obrócić się tyłem do wózka i spokojnie usiąść na nim. Twoje dłonie powinni pewnie i precyzyjnie przylegać do obejmowanych powierzchni ciała. Pamiętaj, że podczas przenoszenia nie może dochodzić do naciągnięcia mięśni lub zbyt dużego nacisku w jednym punkcie. Kiedy osoba starsza znajdzie się już na wózku, pomóż jej przyjąć wygodną pozycję. Ważne, żeby całe plecy przylegały do oparcia a ręce i nogi znajdowały się na podpórkach.

Podopieczny na wózku w obrębie własnego mieszkaniaPrzy opiece nad osobą starszą, która porusza się na wózku, niezwykle ważne jest też dbanie o jej psychikę. Być może sam fakt, że ma trudności z mobilnością wpływa negatywnie na jej nastrój. Dlatego, dla zachowania dobrego samopoczucia należy dostosować mieszkanie tak, by w miarę możliwości podopieczny był jak najbardziej samodzielny. Będzie to wyjątkowe ważne, dla seniora, który ma w pełni sprawne ręce i potrzebuje jedynie zniesienia barier architektonicznych. Warto usunąć z podłóg dywany i pozbyć się wystających progów, ponieważ utrudniają przejazd. Jeżeli jest taka konieczność, przesuń meble tak, aby wózek spokojnie mógł przejechać przez pokoje. Zmień ułożenie przedmiotów, przełóż je do niżej położonych szafek, żeby był łatwo dostępne. Przede wszystkim chodzi o rzeczy osobiste w pokoju seniora, ale także w kuchni. Osoba siedząca na wózku z powodzeniem może uczestniczyć w gotowaniu czy innych codziennych czynnościach. Opieka nad seniorem nie zawsze wymaga bardzo zaawansowanej pomocy, a to, że jest potrzebna wpłynie dobrze na jej samopoczucie.

Zamknięcie w czterech ścianach mieszkania może nasilić poczucie odosobnienia. To, że senior jeździ na wózku, nie znaczy, że jego życie musi ograniczać się do jednego pomieszczenia. Koniecznie trzeba pomyśleć o zrobieniu podjazdu, jeśli do domu prowadzą schody. To ułatwi pracę opiekunom, a nawet będzie dla osoby poruszającej się na wózku szansą na samodzielne wyjście.

Opiekunka osób starszych w żadnym wypadku nie powinna zapominać o świeżym powietrzu, które jest niezbędne dla wszystkich. Dzięki dostępnym miejscom, może wyjść z seniorem do kina lub kawę. Nic nie stoi na przeszkodzie zorganizowania spotkania z przyjaciółmi.

Łazienka podopiecznego na wózkuOpieka nad osobą niepełnosprawną ruchowo, wiąże się z koniecznością pomocy w utrzymaniu higieny. Przy dostosowywaniu mieszkania na szczególną uwagę zasługuje łazienka. Specjalistyczny sprzęt, uchwyty i poręcze wspomogą zapewnienie bezpieczeństwa. Jeżeli uda się w miejsce wanny zainstalować prysznic, a pod nim postawić specjalne krzesło, oddamy choremu chociaż część intymności, podczas np. wieczornej toalety.

ATERIMA MED - https://www.aterima-med.pl/