pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 20 grudnia 2021
  • wyświetleń: 4396

Znalezione nie kradzione? Do tej pory tak myślał pewien 28-latek

"Znalezione nie kradzione" - niejednokrotnie każdy z nas słyszał to powiedzenie. To jednak nieprawda. Przepisy jednoznacznie określają, co grozi za nieoddanie znalezionej rzeczy. Przekonał się o tym 28-letni mieszkaniec powiatu pszczyńskiego, który wychodząc ze sklepu, natknął się na leżący na ziemi portfel, a następnie opróżnił go z gotówki w wysokości prawie 1300 złotych.

policja, portfel, dokumenty
Znalezione nie kradzione? Do tej pory tak myślał pewien 28-latek · fot. KPP Pszczyna


Policjanci dzięki pracy operacyjnej, zebraniu dowodów, a także przesłuchaniom świadków ustalili sprawcę, a także odzyskali portfel wraz z dokumentami. Mundurowi przedstawili już 28-latkowi zarzuty, do których przyznał się w całości. O jego dalszym losie zdecyduje sąd.

Policja przypomina, że żadna rzecz, której nie jesteśmy właścicielami, nie jest nasza. Osoba, która zabiera i nie oddaje znalezionego na ławce portfela, telefonu czy plecaka staje się sprawcą wykroczenia lub przestępstwa. Jeżeli wartość przywłaszczonej rzeczy nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia, sprawca odpowiada za wykroczenie. W obu jednak przypadkach o winie i karze orzeka sąd.

Określają to przepisy prawa:

Kodeks cywilny: art. 183.§ 1. Kto znalazł rzecz zgubioną, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy. Jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy albo jeżeli nie zna miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy,.§ 2. Przepisy o rzeczach znalezionych stosuje się odpowiednio do rzeczy porzuconych bez zamiaru wyzbycia się własności, jak również do zwierząt, które zabłąkały się lub uciekły.

Kodeks karny: art. 284, § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, § 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Kodeks wykroczeń: art. 119 § 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 420 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, § 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1. można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.

ar / pless.pl
źródło: KPP Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.