pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 13 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1834

Nowe środki dla hospicjum dla pacjentów i ich opiekunów

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie zdobyło nowe środki, by zapewnić bezpłatną pomoc chorym i ich opiekunom z Pszczyny oraz jej sołectw. 300 tys. zł na to zadanie przeznaczył Narodowy Instytut Wolności. Pozostałe koszty w wysokości 335 tys. zł przeznaczy hospicjum. Ze specjalistycznej opieki, szkoleń i grup wsparcia skorzysta 30 chorych i 30 opiekunów rodzinnych.

Szkolenie z pielęgniarką, Barbarą Moń
Szkolenie dla wolontariuszy hospicjum · fot. Hospicjum św. Ojca Pio


Cała wartość projektu realizowanego od listopada 2021 roku do grudnia 2023 to 635 tys. zł. Chorzy i ich opiekunowie bezpłatnie mogą korzystać z pomocy wykwalifikowanych opiekunek hospicjum, pielęgniarek i terapeutów psychologów (w sumie 8 osób). Projekt daje także ogromną szansę na podniesienie kwalifikacji 15 dorosłych wolontariuszy hospicjum, dla których przygotowano szereg szkoleń z wiedzy praktycznej i teoretycznej, dotyczącej opieki nad niesamodzielnymi seniorami.

Ważną stroną projektu obok rozpoznania i zaspokojenia potrzeb chorych jest skoncentrowanie uwagi na opiekunach rodzinnych, często borykających się z własnymi problemami zdrowotnymi, finansowymi, godzeniem opieki nad chorym z karierą zawodową i obowiązkami rodzinnymi.

Dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności pochodzi z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030. Celem głównym programu jest zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne przez poprawę samoorganizacji społecznej, wzrost znaczenia sektora obywatelskiego w życiu publicznym i wzmocnienie instytucjonalne sektora obywatelskiego w Polsce.

Projekt pszczyńskiego hospicjum został oceniony bardzo wysoko spośród ponad 2 tys. zgłoszonych do programu z całej Polski. Jego szczegóły, w tym regulamin rekrutacji chorych, znajdują się na stronie internetowej pszczyńskiego hospicjum otwiera się w nowym oknie w zakładce "Projekty". Przedsięwzięcie zatytułowano "Specjalistyczne zespoły edukacyjno-opiekuńcze nową formą pomocy dla rodzin w gminie Pszczyna".

ar / pless.pl
źródło: Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.