pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 9 grudnia 2021
  • wyświetleń: 325

Fotelik czy podstawka — jak bezpiecznie przewozić dziecko w aucie?

Materiał partnera:

Jak wybrać nowy fotelik samochodowy, aby móc bezpiecznie przewozić dzieci? Zastanawiasz się nad fotelikiem samochodowym dla dziecka od 15 kg do 36 kg czy chcesz użyć wygodnej podstawki podwyższającej, którą możesz szybko przenieść z domu do samochodu i używać tylko okazjonalnie? Zobacz co wybrać, aby bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie.

Whitpress


Dzieci do około 10 roku życia powinny siedzieć na tylnym siedzeniu i być zabezpieczone za pomocą pasa bezpieczeństwa. W przypadku dzieci poniżej siódmego roku życia powinno się korzystać z urządzenia podwyższającego zwanego fotelikiem podwyższającym lub siedzenia, takiego jak fotelik samochodowy 15-36.

Podstawka czy fotelik podwyższający?W wielu przypadkach dla starszych dzieci fotelik podwyższający, czy podstawka ustępuje miejsca hybrydowemu fotelikowi samochodowemu, który jest wygodny i zapewnia większe bezpieczeństwo Twojemu dziecku. Taki fotelik jest wyposażony w dodatkowe pasy, dzięki którym dziecko siedzi w nim poprawnie.

Zalecamy używanie fotelika od 15 kg do 36 kg, dopóki dziecko nie osiągnie 1,45 m wzrostu. W przypadku dzieci o wzroście poniżej 1 45 m fotelik sprawia, że pas bezpieczeństwa może prawidłowo pracować — zabezpiecza części ciała, które są w stanie wytrzymać uderzenie w przypadku kolizji lub gwałtownego hamowania:
  • biodra,
  • środek klatki piersiowej,
  • środek ramienia.


Niektóre sklepy i producenci podają przedziały wiekowe, aby ułatwić wybór, ale pamiętaj, że są one tylko orientacyjne. Głównym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest dopuszczalna waga i wzrost dziecka.

Kiedy zacząć myśleć o wymianie fotelika na większy?Dobrym wskaźnikiem, kiedy należy zmienić fotelik na większy, jest zarówno waga, jak i wzrost dziecka. Jeśli głowa wystaje poza zagłówek, należy zakupić większy model lub zmienić położenie siedziska. Przed wszystkich chodzi o to, by pas bezpieczeństwa znajdował się w odpowiednim położeniu i chronił dziecko, a nie jemu zagrażał w razie kolizji. Kolejną ważną rzeczą do rozważenia przed zakupem fotelika samochodowego są certyfikaty i testy, które zostały przeprowadzone na foteliku. Testy i certyfikaty możesz sprawdzić na opakowaniu fotelika lub w jego instrukcji.

Dlaczego foteliki samochodowe są ważne i warto z nich korzystać?Korzystanie z fotelika samochodowego, to najlepszy sposób na ochronę dzieci w samochodzie. Wypadki samochodowe są jedną z głównych przyczyn śmierci i obrażeń dzieci. Jednak zapewnienie dziecku bezpieczeństwa zależy od wyboru odpowiedniego fotelika i prawidłowego korzystania z niego. Najlepszy fotelik samochodowy to taki, który pasuje do wagi, wzrostu i wieku Twojego dziecka, a także do Twojego pojazdu.

Oto kilka rzeczy, o których warto wiedzieć, aby wybrać fotelik odpowiedni dla dzieckaDowiedz się, jak zainstalować fotelik i korzystać z pasów bezpieczeństwa przed pierwszą jazdą dziecka. Nie polegaj na wystawach sklepowych, na których widać jak zamontowane są foteliki. Możesz zapytać sprzedawcę jak prawidłowo zamontować fotelik, jednak najbezpieczniej jest zawsze korzystać z instrukcji.