pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 6 grudnia 2021
  • wyświetleń: 397

Tatuaże na ciele - moda, sztuka czy filozofia?

Materiał partnera:Osoby, które wykonują na swoim ciele tatuaże, postrzegane są przez innych za osoby oryginalne i wyjątkowe. To postrzeganie bywa również czasem negatywne. Elementy kwiatowe na plecach, kotwica na ramieniu czy hasło napisane orientalnym alfabetem potrafi zmienić postrzeganie kogoś przez środowisko. Zastanówmy się, dlaczego ludzie w ogóle robią sobie tatuaże?

Tatuaże na ciele - moda, sztuka czy filozofia?Malowidło, wykonane przy użyciu igły i tuszu na ciele to w obecnych czasach silny trend w modzie. Wielu starszych wiekiem ludzi czasem uważa ten sposób afirmacji siebie za niezbyt odpowiedni, tatuaże budzą u nich skojarzenia z czymś złym, wyjętym spod prawa. Wewnętrzna potrzeba stworzenia tatuażu często wynika z chęci uwiecznienia jakiegoś ważnego dla nas wydarzenia czy podkreślenia uczuć do osoby bliskiej i kochanej. Dlatego tatuaże oznaczają trochę więcej niż jedynie artystyczny środek wyrazu, powstały w przypływie emocji. Wykonywanie tatuażu to swoiste duchowe doświadczenie, które w historii ludzkości istnieje od dawna.


Tatuaże w historiiStarożytni Egipcjanie czy Grecy tworzyli na swoim ciele tatuaże. Zdobili nimi swoje ciało władcy i monarchowie. "Tatuaż" pochodzi od polinezyjskiego słowa "tatau", które oznacza "zostawiać ślad". W dawnych czasach, dzięki tatuażom ludzie określali swoją przynależność do grup etnicznych czy religijnych. Tatuaże pełniły niekiedy również funkcje związane z rytuałami. W Japonii do tej pory istnieje przestępcza organizacja Yakuza, której członkowie mają specyficzne tatuaże często na całym ciele. Tego typu skojarzenia tatuażu ze światem przestępczym może powodować, że niektórzy negatywnie postrzegają sztukę tatuażu. Jednakże coraz większe grupy społeczne otwierają się na sztukę tatuażu, postrzegając ją pozytywnie. Istnieją badania, które pokazują, że osoby posiadające na swoim ciele tatuaż są odbierane jako osoby atrakcyjne fizycznie. Dodatkowo, tatuaż może zwiększyć poczucie osobistej atrakcyjności i pewności siebie.W obecnych czasach tatuaż nie jest już tak nacechowany elementami symbolicznymi tak jak kiedyś. Tatuaż stał się modą i pożądanym atrybutem wśród wielu influencerów w mediach społecznościowych. Wiele osób ze świata mediów ma tatuaż albo planuje jego wykonanie w przyszłości.


Trudno jest zatem odpowiedzieć na pytanie czy tatuaż to chwilowa moda czy może sztuka. Według niektórych tatuaż to jedynie ozdoba, jak kolczyki czy ubranie. Jednakże w każdej dziedzinie można znaleźć rzemieślników tworzących ozdoby jak i takich, którzy wynoszą dany fach na wyższy poziom sztuki. Dokładnie tak samo jest w przypadku tatuażu. Świadczą o tym chociażby organizowane coraz częściej konwencje tatuażu, czyli zloty fanów i artystów, na których występują osoby z całego świata, po to, aby zaprezentować swoje umiejętności. Dominik ze Studio Tatuażu & Piercing Warszawa Juniorink mówi - "Artyści, których widujemy na konwencjach tatuażu przyciągają ogromne rzesze zainteresowanych sztuką tatuażu. Grafik ich pracy jest zapełniony niekiedy na kilka miesięcy czy nawet lat naprzód."

Ile kosztuje tatuaż?
Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje tatuaż. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju tatuażu, jego stopnia skomplikowania i czasu niezbędnego na jego wykonanie. Cena tatuażu zależy również precyzji jego wykonania oraz od renomy studia i jego lokalizacji. Ceny piercingu czy tatuażu w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie na pewno będą wyższe. Standardowo ceny wahają się od kilkuset złotych za mały napis na nadgarstku do nawet kilku tysięcy złotych za skomplikowane, kolorowe wzory, którymi tatuator pokrywa plecy czy klatkę piersiową.Tatuaże to często urzeczywistnienie marzeń. Artyści tatuażu rozmawiają z klientem przed sesją i na podstawie pozyskanych od niego informacji tworzą autorskie projekty, który następnie przenoszą przy użyciu igły na ciało. Artysta tatuażu wykorzystuje swój warsztat i zmysł artystyczny w pracy nad nowo powstałym dziełem. Praca tatuatora to spora odpowiedzialność. Trzeba mieć na uwadze, że rysunek na ciele zostaje już na nim na zawsze.

Treść artykułu powstała przy współpracy ze Studio Tatuażu https://juniorink.pl Juniorink Piercing Warszawa