pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 14 listopada 2021
  • wyświetleń: 1259

Dzień Czystego Powietrza. Burmistrz: co można zrobić z pomocą miasta?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Do wymiany najstarszych kotłów na paliwo stałe pozostało mniej niż 50 dni. Użytkowanie tzw. kopciuchów będzie zabronione od 2022 roku. Dziś, 14 listopada obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza. O tym, co i jak można zrobić dla czystego powietrza w naszej gminie, mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Gramy czysto! Smog over
Gramy czysto! Smog over - akcja edukacyjna gminy · fot. UM Pszczyna


- W gminie Pszczyna znajduje się ponad 20 czujników powietrza. Umieszczone zostały one zarówno na terenie miasta, jak i sołectw. Choć z roku na rok coraz rzadziej czujniki wskazują przekroczone normy, to takich dni wciąż jest zbyt wiele. To uświadamia nas, że wciąż wiele jako mieszkańcy tej ziemi możemy i powinniśmy zrobić dla środowiska - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Pierwszym i podstawowym działaniem jest wymiana najstarszych kotłów węglowych. To zarówno powinność jak i potrzeba wynikająca z przepisów prawa. Taka konieczność, obowiązująca nie tylko w naszej gminie, ale całym województwie, jest wynikiem obowiązującej od 2017 roku uchwały sejmiku województwa śląskiego.

- W ramach prowadzonych inicjatyw na terenie gminy przeprowadzonych zostało bardzo dużo inwestycji. Mieszkańcy mogli skorzystać z licznych programów, w tym Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, programu Czyste Powietrze, programu STOP SMOG czy Programu Pilotażowego dla budynków wielorodzinnych. Trwa również nabór uzupełniający w I etapie programu "Słoneczna Gmina Pszczyna" dla osób zainteresowanych montażem instalacji fotowoltaicznej - wylicza Dariusz Skrobol, zaznaczając, że programy organizowane są tak, by spektrum możliwości dofinansowań było jak największe.

- Wiem również, że część mieszkańców przeprowadzała podobne inwestycje bez wykorzystania zewnętrznych środków - dodaje. - Do wszystkich osób, które podjęły się wymiany pieca kieruję podziękowania. Zdaję sobie sprawę, że to często niełatwy krok, bo wiążący się z niemałym wydatkiem, ale krok w dobrą stronę - podkreśla burmistrz.

Warto zaznaczyć, że od stycznia 2022 roku w ramach walki ze smogiem właściciele budynków mieszkalnych, którzy korzystają z proekologicznych źródeł ciepła będą zwolnieni z podatku od nieruchomości za te budynki lub ich części.

- Dążymy do tego, by w Pszczynie ograniczyć niską emisję. Zwolnienie z podatku właścicieli nieruchomości, którzy korzystają z proekologicznych źródeł ciepła, to kolejna zachęta, aby wymienić stary kocioł węglowy na przykład na: pompę ciepła, instalację fotowoltaiczną czy kocioł gazowy - argumentuje Dariusz Skrobol.

By przypominać o potrzebie i konieczności wymiany najstarszych kotłów przez Urząd Miejski w Pszczynie została zainicjowana akcja informacyjno-edukacyjna Gramy czysto! #smogover. Do udziału w kampanii włączyły się liczne środowiska, począwszy od samorządowców, poprzez propagatorów kultury oraz sportu, działaczy społecznych i przedstawicieli środowiska medycznego.

- Tylko działając wspólnie możemy zlikwidować smog, dlatego w tym miejscu dziękuję wszystkim, którzy w ostatnich miesiącach włączyli się w promowanie wymiany kotłów i proekologicznych inicjatyw. Realizowana przez Urząd Miejski inicjatywa pokazała, ze bez względu na wykonywany zawód, wiek, piastowane stanowisko, poglądy polityczne czy społeczne, potrafimy się zjednoczyć, gdy najważniejsze jest zdrowie - zaznacza burmistrz. - Dziękuję samorządowcom, radnym, sołtysom, przewodniczącym osiedli, pracownikom placówek medycznych i oświatowych, sportowcom oraz pozostałym mieszkańcom. Szczególnie dziękuję pracownikom Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego, którzy każdego dnia informują jak pozyskać dofinansowanie na proekologiczne inwestycje - wskazuje.

Działalność Referatu ds. Jakości PowietrzaOd początku lutego, kiedy w Pszczynie wyodrębniony został Referat ds. Jakości Powietrza, z konsultacji udzielanych przez pracowników urzędu skorzystało około 7000 tysięcy mieszkańców. Kilkukrotnie referat zorganizował również informacyjne punkty plenerowe podczas weekendowych wydarzeń kulturalnych, a także spotkania z mieszkańcami w ratuszu w tygodniu w godzinach popołudniowych. Najbliższe odbędzie się 15 listopada o godzinie 17.00 w Sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Na co dzień referat mieści się w budynku przy ul. 3 Maja 11. Funkcjonuje przez pięć dni w tygodniu, w następujących godzinach: w poniedziałki od 7:00 do 17:00, od wtorku do czwartku w godzinach od 7:00 do 15:00 oraz w piątki od 7:00 do 14:00. Punkt można odwiedzić osobiście lub skontaktować się telefonicznie pod numerami tel. 32 449 39 50, 32 449 39 88 lub poprzez mail jp@pszczyna.pl.

ar / pless.pl
źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj