Wiadomości
- 23 października 2021
- wyświetleń: 5298
Sędzia Anna Maria Wesołowska o edukacji prawnej dzieci i młodzieży
Młodzież Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesław Chrobrego w Pszczynie uczestniczyła w wykładzie sędzi Anny Marii Wesołowskiej. Z dyrektorami, nauczycielami, pedagogami i psychologami szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu pszczyńskiego rozmawiała o edukacji prawnej dzieci i młodzieży.
Anna Maria Wesołowska to autorytet w kwestiach prawnych, specjalistka od zwalczania przestępczości zorganizowanej. Wiele lat spędziła w salach sądowych.
- Głównie orzekałam w sprawach karnych, zajmowałam się polską mafią. Gwoździe w kolanach, wywożenie do lasów, obcinanie palców porwanym dzieciom to była moja codzienność. Wydałam wiele wyroków dożywotniego pozbawienia wolności - mówiła sędzia Anna Maria Wesołowska.
Sędzia spotkała się z uczniami powiatowych szkół ponadpodstawowych, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas wielu lat pracy.
- Od 20 lat zajmuję się edukacją prawną, spotykam się z młodzieżą, bo nie potrafię pogodzić się z tym, że zamiast w ławkach szkolnych zasiadacie na ławach oskarżonych - mówiła Anna Maria Wesołowska.
- Ciągle słyszę to samo: ja nie wiedziałem, ja jestem dobrym człowiekiem. Ja w to wierzę, ale na sali rozpraw czasu nie cofnę, ja już tam niczego nie zmienię, ja tam mogę jedynie wymierzyć sprawiedliwość - opowiadała sędzia, która zaproponowała młodzieży utworzenie w szkołach kącików prawnych.
Sędzia Anna Maria Wesołowska zachęcała uczniów do rozmowy. Podczas wykładu poruszyła temat zagrożeń i konsekwencji, jakie mogą grozić za nieprzestrzeganie prawa. Nie zabrakło także przykładów z sali sądowej.
- Kiedyś rozstrzygałam w sprawie 17-letniego chłopaka, wzorowego ucznia oraz harcerza. W Dzień Kobiet postanowił kupić czerwoną różę swojej dziewczynie, brakowało mu kilku złotych. Zaczepił ucznia szkoły podstawowej i postanowił zabrać mu pieniądze. Chłopak się sprzeciwił, więc go poszarpał i postanowił nastraszyć, rzucając nożem harcerskim. Odpowiedział za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Groziło mu aż 15 lat. Chłopak z różą nie dotarł ani do szkoły, ani do domu. Trafił do aresztu na 8 miesięcy - opowiadała sędzia.
Anna Maria Wesołowska spotkała się także z dyrektorami, nauczycielami, pedagogami i psychologami szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu pszczyńskiego, z którymi rozmawiała na temat edukacji prawnej dzieci i młodzieży.
- Nie mam wątpliwości, że edukacja prawna jest potrzebna od zaraz. Dzisiaj oświata jest jedynym miejscem, które może coś zdziałać. Bez oświaty nie uda się wyprostować polskiej rzeczywistości - mówiła.
- Myślę, że więcej takich spotkań spowoduje, że wszystkim będzie łatwiej zapobiegać ryzykownym zachowaniom młodzieży - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska podczas drugiej części spotkania.
Wykłady zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Ziemia Pszczyńska" w ramach podsumowania projektu Akademia Ziemi Pszczyńskiej. Przypomnijmy, że pierwszy z nich odbył się 1 września. Anna Maria Wesołowska była gościem I LO im. Bolesława Chrobrego. Tematem spotkania była "Rola szkoły i rodziny w budowaniu bezpiecznego otoczenia dzieci i młodzieży w świetle współczesnych zagrożeń".
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj