pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 14 października 2021
  • 25 października 2021
  • wyświetleń: 16337

W parku stanął głaz z tablicą upamiętniająca Józefa Brudnego

W sobotę, 23 października na terenie parku, przy głównej alei został odsłonięty kamień z tablicą upamiętniającą Mistrza Józefa Brudnego. Był on twórcą stylu Pszczyńska Sztuka Walki, a zarazem założycielem Pszczyńskiej Akademii Sztuki Walki. W podniosłej uroczystości wzięła udział rodzina Mistrza, bliscy, przyjaciele i uczniowie.

Reklama

W parku stanął głaz z tablicą upamiętniająca Józefa Brudnego - 23.10.2021 · fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna


Józef Brudny przez przeszło pół wieku szkolił z zakresu sztuk walki. Za ogromne zasługi w rozwoju sztuk walki w Polsce nosił zaszczytny tytuł Prezydenta - Patriarchy Polskiej Federacji Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki. Jest prekursorem wschodnich sztuk walki w Polsce i twórcą własnego stylu, który 28 listopada 1998 roku został uchwałą Zarządu Głównego Polskiej Federacji Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki zarejestrowany pod nazwą "Pszczyńska Sztuka Walki".

W 1999 roku na specjalnym IX Festiwalu Dalekowschodnich Sztuk Walki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Józef Brudny otrzymał najwyższy stopień mistrzowski 10 dan. W 2007 roku został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi, nadanym przez prezydenta RP. Odszedł 22 stycznia 2017 roku.

Józef Brudny
Józef Brudny · fot. PASW


- "W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem" - te słowa doskonale oddają postać Mistrza Józefa Brudnego - powiedział podczas sobotnich uroczystości burmistrz Dariusz Skrobol, cytując 2 List do Tymoteusza. - Józef Brudny był wybitną osobą, wzorem do naśladowania. Zawsze był przeciwny wszelkiej przemocy, zawsze pozostawał wiernym swoim ideom i wartościom chrześcijańskim - wspominał burmistrz Pszczyny, nawiązując do wspólnych spotkań.

W ramach upamiętnienia Józefa Brudnego w Pszczynie w sobotę w hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu odbyły się także pokazy sztuk walki. W Pszczyńskim Centrum Kultury wyświetlony został film przedstawiający sylwetkę wybitnej postaci. W intencji Mistrza odbyła się także msza święta. Sobotnie wydarzenia zgromadziły kilkaset osób, które spotkały Józefa Brudnego lub czerpią z jego nauk. Na uroczystości przyjechały z różnych części Polski.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.