Wiadomości
- 3 października 2021
- wyświetleń: 4787
Pluskwa domowa i jej skuteczne zwalczanie
Materiał partnera:
Oprócz miłych wspomnień z wakacji, możemy przywieźć coś więcej. Bezskrzydły pasażer na gapę, którego niezauważenie zabierzemy do domu w walizce, czy kupując używany materac, albo sofę może wprowadzić nie lada zamieszanie do naszego życia. Jak zwalczyć pluskwy domowe? Czy warto na własną rękę?
Pluskwa domowa i sposoby jej zwalczania
Jeśli w naszym domu nagle pojawił się zapach przypominający gnijące maliny, a ciało o poranku pokrywają dziwne ślady to oznacza, że wprowadziły się do nas pluskwy domowe. Czy ogólnie dostępne preparaty na pluskwy są skuteczne? Co odstrasza pluskwy? Czy sami będziemy potrafili się ich pozbyć? A może lepiej wynająć specjalistów, którzy w swojej ofercie mają odpluskwianie Warszawa? Mieszkając w stolicy możemy spać spokojnie, zwalczanie pluskiew Warszawa nie będzie żadnym problemem. Pamiętajmy, że do zwalczania pluskiew nie mając odpowiedniej wiedzy możemy niewłaściwie użyć środków chemicznych, które mogą stać się niebezpieczne również i dla nas samych.
Jak rozpoznać pluskwę?
Dorosły owad swoją wielkością i kształtem przypomina pestkę jabłka. Ma jasnobrązowy lub brunatny kolor. Im jego forma mniej dojrzała, tym wielkość mniejsza, a kolor nieco jaśniejszy. Pluskwy domowe składają niewielkie, wielkości ziarna maku, białe jaja. Są one tak małe, że jaja pluskwy często nie zobaczymy bez użycia szła powiększającego.
Skąd się biorą pluskwy w naszym domu?
Niestety zwykle nieświadomie owady te przynosimy sobie sami. Mogą znaleźć się w naszych ubraniach, które mieliśmy w bagażu podczas podróży. W używanych meblach, które kupujemy z drugiej ręki, najczęściej w szczelinach mebli tapicerowanych, czy materacach. Mogą mieszkać pod tapetami, wykładzinami w blokach i domach wielorodzinnych. Są owadami, które potrafią bardzo szybko się przemieszczać na przykład wzdłuż centralnych instalacji grzewczych. Przy odpowiednich warunkach, braku światła, pluskwa domowa rozmnaża się w postępie geometrycznym, aby następnie połączyć się w grupy z innymi osobnikami. Niestety takich grup może być kilka, w różnych miejscach naszego domu, jak i pojedyncze owady mogą również występować osobno.
Jak wygląda ugryzienie pluskwy
Pluskwa domowa to pasożyt, który żywi się krwią. O jej pojawieniu się w miejscu, w którym przebywamy - zarówno we własnym domu, jak i hotelu będą świadczyć ślady na naszym ciele. Samo ugryzienie pluskwy może doprowadzić do stanów zapalno-chorobowych. Częstym znakiem charakterystycznym jest nie jedno, a kilka ugryzień w niedalekiej odległości od siebie. Czy pluskwy przenoszą choroby? Tak, poprzez ugryzienia pluskwy możemy zarazić się enterokokami czy wirusowym zapaleniem wątroby typu B.