Reklama

Wiadomości

 • 7 września 2021
 • 15 września 2021
 • wyświetleń: 10133

Dożynki w Kobiórze: biesiada z kapelą góralską i zespołem Karlik

W niedzielę, 12 września kobiórzanie podziękowali za plony. Zobaczcie fotorelację z tegorocznych uroczystości dożynkowych!

Dożynki 2021 w Kobiórze - 12.09.2021 · fot. Parafia WNMP Kobiór, Bogusław Myszor, Marcin Ryś


Tegoroczny Gminno-Parafialny Piknik Dożynkowy odbył się w niedzielę 12 września na terenie ogrodów parafialnych. Mszę Świętą dziękczynną za tegoroczne plony odprawił Ksiądz Proboszcz Damian Suszka w asyście Księdza Prałata Bernarda Czerneckiego, Księdza Krystiana Janko oraz Księdza Mariana Jaromina. Mieszkańcy dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory. Było to święto rolników, ogrodników, hodowców i wszystkich, których praca związana jest z rolnictwem.

Mszę uświetniła Żeńska Orkiestra Salonowa Polskiej Grupy Górniczej oraz Orkiestra Dęta Polskiej Grupy Górniczej pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego oraz poczty sztandarowe - Gminy Kobiór, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobiórze oraz Nadleśnictwa Kobiór.

Po Mszy krótki korowód przeszedł na teren ogrodów parafialnych, upiększonych na tę okoliczność ekspozycją dożynkową, którą wykonała Pani Teresa Kulisz wraz z rodziną oraz przy wsparciu kobiórskich rolników i brygady komunalnej. Koronę dożynkową wykonały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich.

W trakcie ceremonii dożynkowych tegoroczni Starostwie - Państwo Katarzyna i Paweł Rygułowie - wręczyli Wójtowi Gminy Kobiór Eugeniuszowi Lubańskiemu poświęcony chleb upieczony z tegorocznych plonów. Drugi bochen chleba - symbol rolniczego trudu i Bożej Opatrzności - wręczyły dzieci z zespołu "Kobiórsko Czelodka". Dziękując za chleb, Wójt obiecał dzielić go sprawiedliwie i życzył, aby nigdy nie zabrakło go na naszych stołach.

Swoją obecnością zaszczycili nas: pochodzący z Kobióra Ksiądz Prałat Bernard Czernecki - Honorowy Obywatel Kobióra za swoje zasługi odznaczony Orderem Orła Białego oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego Izabela Kloc, a także mieszkający w Kobiórze Poseł na Sejm RP Andrzej Sośnierz i Pułkownik Zbigniew Piątek. Na pikniku spotkaliśmy również Profesora dra. hab. Wojciecha Dyducha - Członka Polskiej Akademii Nauk, przedstawiciela Prezydenta RP w Komisji Nadzoru Finansowego.

W części artystycznej, którą prowadził wodzirej oraz konferansjer Mirosław Kańtor, wystąpiły zespoły folklorystyczne: "Kobiórsko Czelodka" i "Kobiórzanie". Uczestnicy uroczystości wysłuchali także występu instrumentalnego uczniów Ogniska Muzycznego prowadzonego przez Justynę Siemiątkowską oraz występu uczniów i absolwentów klasy śpiewu Joanny Lubańskiej z Ogniska Muzycznego w Tychach. Na zaproszenie proboszcza wystąpiła Kapela Góralska z Koniakowa. Następnie odbył się pokaz gry na katarynce w wykonaniu Stefanii Dyduch. W dalszej części odbyła się biesiada z zespołem "Karlik". Tradycyjnie imprezę zakończono odśpiewaniem "Apelu Jasnogórskiego" o godz. 21.00.

Zabawa odbyła się przy pięknej, słonecznej pogodzie. Nie zabrakło kołocza i kawy, każdy mógł poczęstować się grillowaną kiełbasą i grochówką. Atrakcją były góralskie oscypki z grilla, które z rodzinnego Koniakowa przywiózł ksiądz proboszcz.

Dzieci mogły skorzystać z darmowego dmuchanego placu zabaw, poczęstować się watą cukrową, zobaczyć nowy wóz strażacki kobiórskiej OSP, zagrać w darta pod czujnym okiem Patryka Mnicha i Jerzego Matery oraz pograć w piłkę nożną, pod opieką trenerów z LKS Leśnik Kobiór.

Swoją wystawę gołębi pocztowych oraz ozdobnych zaprezentowali członkowie Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych sekcji Kobiór.

Włodarze gminy dziękują wszystkim rolnikom i mieszkańcom, którzy wzięli udział w tegorocznym Gminno-Parafialnym Pikniku Dożynkowym, a w szczególności:

 • księżom - za odprawienie mszy dziękczynnej oraz współpracę w przygotowaniach do uroczystości,
 • Starostom Dożynek - Państwu Katarzynie i Pawłowi Rygułom,
 • pocztom sztandarowym za uświetnienie uroczystości,
 • Kołu Gospodyń Wiejskich za wykonanie korony dożynkowej,
 • Teresie Kulisz, która wraz z rodziną stworzyła, po raz kolejny, piękną ekspozycję dożynkową,
 • wszystkim rolnikom za dostarczenie plonów oraz pomoc przy tworzeniu ekspozycji dożynkowych,
 • paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, Rodzinie Kyrcz i Jochemski, Paniom Kucharkom Szkoły Podstawowej w Kobiórze za obsługę kulinarną,
 • członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobiórze,
 • wszystkim występującym artystom i zespołom oraz ich dyrygentom,
 • uczniom i absolwentom ognisk muzycznych oraz ich prowadzącym,
 • hodowcom gołębi pocztowych z Kobióra za przygotowanie wystawy,
 • Jerzemu Materze i Patrykowi Mnichowi za przygotowanie i prowadzenie miniturnieju darta w trakcie dożynek,
 • Klubowi LKS Leśnik Kobiór za przeprowadzone zajęcia z piłki nożnej,
 • Dyrektorowi i pracownikom Gminnego Domu Kultury w Kobiórze,
 • Brygadzie komunalnej oraz pracownikom Urzędu Gminy w Kobiórze za pomoc w przygotowaniu i w obsłudze uroczystości.


Zapraszamy do obejrzenia galerii udostępnionej przez Urząd Gminy. Zdjęcia: Parafia WNMP Kobiór, Bogusław Myszor, Marcin Ryś.

ar / pless.pl

źródło: UG Kobiór

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.