Wiadomości
- 17 sierpnia 2021
- wyświetleń: 1789
Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup używanego samochodu?
Materiał partnera:
Zakup używanego samochodu nie musi się wiązać z wysoką inwestycją, gdyż na rynku wtórnym dostępne są pojazdy w różnych kategoriach cenowych. Stan najtańszych pojazdów często pozostawia jednak wiele do życzenia, dlatego czasami warto dopłacić, aby móc cieszyć się niezawodnym autem. W sfinansowaniu takiej inwestycji pomoże Ci kredyt na zakup używanego samochodu. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy i jakie warunki trzeba spełnić.
Jaki kredyt na zakup używanego auta?
Banki wykazują się dużą elastycznością w podejściu do potrzeb klientów, oferując różne formy finansowania. Możesz więc samodzielnie zdecydować, który produkt precyzyjniej trafia w Twoje oczekiwania i jest dla Ciebie wygodniejszy w spłacie. Aby sfinansować zakup auta masz do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest kredyt gotówkowy, który cieszy się największą popularnością. Jego najważniejszą zaletą jest większa swoboda w zarządzaniu pozyskanymi środkami, gdyż możesz je przeznaczyć na dowolny cel. Charakteryzuje się też uproszczonymi procedurami kredytowania i formalnościami ograniczonymi do minimum. Warunkiem udzielenia kredytu jest ocena zdolności kredytowej i pozytywna weryfikacja w BIK.
Banki oferują też produkty celowe, które są mniej elastyczne w rozporządzaniu środkami, za to są nieco tańsze. Do tej grupy zalicza się samochodowy kredyt samochodowy na zakup konkretnego auta. Zaletą takiego rozwiązania są niższe koszty oraz wyższa przyznawalność ze względu na zabezpieczenie w postaci nabytego pojazdu.
Warunki udzielenia kredytu na zakup samochodu używanego
Bez względu na to, na którą formę finansowania się zdecydujesz, musisz spełnić określone warunki, aby otrzymać kredyt. Oprócz oceny zdolności kredytowej oraz weryfikacji w bazach BIK, przy kredycie samochodowym obowiązują dodatkowe procedury. Na wypadek Twojej niewypłacalności, banki wymagają zabezpieczenia w formie:
- zastawu rejestrowego,
- przewłaszczenia częściowego,
- cesji z polisy AC.
W uzasadnionych przypadkach bank może również wymagać poręczenia osoby trzeciej. Przed złożeniem wniosku, warto więc sprawdzić, jakie formy zabezpieczenia obowiązują w danej instytucji.
Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy?
Kredytodawcy są świadomi tego, że klienci mają do dyspozycji szeroką gamę kredytów do wyboru. Starają się więc zaproponować jak najkorzystniejsze warunki kredytowania, aby zachęcić do skorzystania z oferty. Warto więc przeanalizować dostępne propozycje, co pozwoli Ci wybrać najtańszy kredytu udzielany na atrakcyjnych warunkach. Na co powinieneś zwracać uwagę?
- oprocentowanie i RRSO,
- koszt obowiązkowego ubezpieczenia samochodu,
- prowizje i dodatkowe opłaty za udzielenia kredytu,
- wymagany wkład własny,
- maksymalny okres kredytowania,
- dodatkowe formy zabezpieczenia.
Zakup samochodu używanego wiąże się też z koniecznością spełnienia warunków dotyczących wieku auta. Wybrany przez Ciebie pojazd nie może być starszy niż 16 lat w momencie regulowania ostatniej raty zadłużenia. Z reguły banki finansują zakup samochodów w wieku 10-12 lat, jednak wszystko zależy od warunków konkretnej oferty. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-zakup-uzywanego-samochodu/. Znajdziesz tam szczegółowo opisane procedury kredytowania oraz praktyczne porady dla kredytobiorców.
Gdzie wziąć najlepszy kredyt?
Najlepszym sposobem, aby wybrać najlepszy kredyt na zakup samochodu używanego, jest porównanie ofert różnych banków. Nie powinieneś się skupiać tylko na oprocentowaniu i pobieranych opłatach, żeby znaleźć najtańszą opcję finansowania. Równie istotne są parametry dotyczące zabezpieczenia, warunków udzielenia kredytu czy okresu spłaty. W niektórych przypadkach warto rozważyć także alternatywne rozwiązanie, jakim jest kredyt gotówkowy. Czasami jest to korzystniejsza opcja ze względu na uproszczone formalności, mimo że zwykle wiąże się z wyższym kosztem kredytu. Wiele zależy też od Twojej sytuacji finansowej, która może być decydująca przy wyborze konkretnego rozwiązania.