Wiadomości

  • 6 lipca 2021
  • wyświetleń: 1938

Co to jest grafika wektorowa i jak się ją tworzy?

Materiał partnera:

Grafika komputerowa polega na kreowaniu przy użyciu linii oraz kształtów większych całości: obrazów, wykresów, infografik, logotypów, czcionek i tym podobnych. W zależności od tego, z czego dana grafika się składa, możemy wyróżnić grafikę wektorową (opartą na liniach, krzywych i punktach) oraz grafikę rastrową, składającą się z pikseli.

grafika wektorowa


Grafika wektorowa to tak naprawdę zbiór krzywych, linii oraz punktów o konkretnym położeniu w układzie współrzędnych. W grafice wektorowej 3D natomiast mamy do czynienia z bryłami. Ten rodzaj grafiki charakteryzuje się wysoką jakością, która zostaje zachowana nawet po przybliżeniu obrazu.

Grafika wektorowa ma wiele wspólnego z matematyką. Jeśli bowiem przyjrzymy się, czym tak naprawdę jest, odkryjemy wzory matematyczne. Opisują one takie wartości jak na przykład współrzędna punktu początkowego i końcowego odcinka, współrzędna środka osi obrotu bryły czy współrzędna środka okręgu.

Wszystko to może wydawać się dosyć skomplikowane i pewnie dlatego kursy grafiki komputerowej cieszą się obecnie tak dużą popularnością. Nie należy się jednak obawiać, ponieważ po przeczytaniu tego artykułu, i przetestowaniu konceptów w praktyce, wszystko powinno stać się jasne.

Grafika wektorowa - formaty plików



Jeśli zobaczysz rozszerzenia .pdf, .eps, .syg, .cdr, .ai czy .xml, możesz założyć, że masz do czynienia z plikiem grafiki wektorowej. Najczęściej jednak pewnie spotkasz się z formatem .svg, który to wykorzystywany jest bardzo często w procesie projektowania stron internetowych.

Ma on jedną niewątpliwą zaletę - nie jest przypisany do żadnego z programów graficznych, a co za tym idzie, można go bez problemu otworzyć przy użyciu któregokolwiek profesjonalnego programu graficznego do edycji obrazów wektorowych.

Zalety grafiki wektorowej (skalowanie, przechowywanie, konwertowanie)



Niewątpliwie podstawową zaletą grafiki wektorowej jest jej skalowalność. Zabieg ten możemy przeprowadzać praktycznie w nieskończoność. Obraz zapisany jest bowiem z wykorzystaniem współrzędnych, co znacznie obniża jego rozmiar. Dzięki temu uzyskujemy pełną bezstratność. Żaden zabieg powiększania czy oddalania obrazu nie powoduje strat jakościowych.

Zapewne niejeden raz zdarzyło Ci się przybliżać obraz .jpeg czy .bmp. Spotkałeś się wtedy z rozmytymi liniami i widocznymi pikselami. Tak właśnie działa grafika rastrowa. Wyobraź sobie stronę internetową zaprojektowaną pod jedną konkretną rozdzielczość. Na innym urządzeniu będzie ona niewyraźna i rozpikselowana. Właśnie dlatego grafika wektorowa króluje w projektach stron internetowych.

W dzisiejszych czasach ogromne znaczenie ma pojemność różnych nośników danych. Najczęściej nawet najbardziej pojemne dyski przestają wystarczać i trzeba się uciekać do przechowywania danych w chmurze, gdzie ceny abonamentów często mogą przerazić. Dlatego też nieocenioną zaletą grafiki wektorowej jest jej stosunkowo niewielki rozmiar.

Ze względu na matematyczny charakter zapisu danych w przypadku grafiki wektorowej, zajmuje ona zdecydowanie mniej miejsca na dysku niż grafika rastrowa, która składa się z dziesiątek tysięcy pikseli, co przekłada się na ostateczny rozmiar pliku. W czasach, kiedy liczy się każdy megabajt, będzie to z pewnością ogromną zaletą grafiki wektorowej.

Kolejną możliwością, którą daje nam operowanie na plikach wektorowych, jest możliwość konwertowania jej do plików rastrowych. Jak możesz się domyślić, w drugą stronę proces ten nie przebiega już tak płynnie, co działa niekorzyść grafiki rastrowej. Ta zaleta grafiki wektorowej powoduje, że bez problemu można ją konwertować, otwierać i modyfikować w różnych programach pakietu Adobe.

Wady grafiki wektorowej



Gdyby sytuacja była tak prosta i grafika wektorowa przeważała w każdym aspekcie nad grafiką rastrową, ta druga do tej pory zapewne zginęłaby śmiercią naturalną. Dlaczego jednak tak się nie stało? Oto podstawowe wady, które przypisać można grafice wektorowej.

Grafika wektorowa na pewno nie sprawdzi się w zakresie tworzenia bardzo szczegółowych obrazów. Jeśli zależy nam na uzyskaniu fotorealistycznego obiektu, powinniśmy sięgnąć raczej po grafikę rastrową.
Gorzej radzi sobie również z odwzorowywaniem przejść tonalnych.

Warto zaznaczyć, że grafika wektorowa jest dużo bardziej skomplikowana w tworzeniu i wymaga posiadania zaawansowanych umiejętności. Niektórzy za wadę uznają również, że grafiki te zapisywane są w formatach obsługiwanych jedynie przez programy do ich tworzenia. Jednak jak pisaliśmy wcześniej, konwersja odbywa się bez strat i nie przysparza żadnych problemów. Nie należałoby zatem tej cechy traktować jako wady.

grafika wektorowa


Tworzenie grafiki wektorowej



W internecie można znaleźć wiele stron, które oferują darmowe grafiki wektorowe, również do użytku komercyjnego. Jeśli więc potrzebujesz jednej czy dwóch grafik podpowiemy Ci skąd pobierać darmowe grafiki wektorowe. Możesz zajrzeć na przykład na portal Pixabay.com, który oferuje tysiące grafik wektorowych do darmowego użytku.

Jeśli jednak chcesz sam tworzyć grafiki, powinieneś wyposażyć się w jeden z profesjonalnych programów do obróbki graficznej. Sprawdzone i polecany programy graficzne do tego celu to chociażby Adobe Illustrator, Corel Draw czy Affinity Designer.

Swoją przygodę z grafiką wektorową warto zacząć od opanowania podstawowych umiejętności. Naucz się jak tworzyć, dodawać i usuwać oraz edytować punkty. Opanuj również umiejętność odnajdywania ścieżek, czyli coś, co pozwoli Ci łączyć i dzielić kształty. Kiedy już będziesz czuł się pewnie, możesz przejść do zgłębiania tajemnic pędzla i ołówka.

Zastosowanie grafiki wektorowej jest bardzo szerokie. Jest ona nieodzownym elementem brandingu, bo tak naprawdę każdy logotyp projektowany jest w tej formie. Bez grafiki wektorowej trudno byłoby mówić o druku wielkoformatowym czy projektowaniu stron internetowych. Grafika wektorowa znajduje zastosowanie również w projektowaniu 3D czy tworzeniu ilustracji.

Teraz, kiedy wiesz już czym jest grafika komputerowa, jakie są jej wado oraz zalety, a także, gdzie znajduje zastosowanie, może zdecydować, czy jest to dziedzina, którą chciałbyś się zajmować. Kto wie, może to właśnie Ty zaprojektujesz nowego logo wielkiej korporacji albo wydasz swój własny komiks.