Wiadomości
- 15 czerwca 2021
- wyświetleń: 1308
Kolizja drogowa - co zrobić na miejscu zdarzenia?
Materiał partnera:
Każde drogowe zdarzenie niesie za sobą stres, niepewność i sporą dawkę nerwów. Adrenalina sprawia, że czasem nie mamy pojęcia, co zrobić! Warto zatem wcześniej być przygotowanym i przeczytać, jak powinieneś się zachować w takim przypadku. Dla osób poszkodowanych, jak i dla sprawców, postępowanie w przypadku kolizji jest w zasadzie podobne, jednak jeśli chcesz potem ubiegać się o odszkodowanie - nie możesz pominąć kilku kroków, gdyż utrudnisz sobie zyskanie świadczenia. Poniżej przedstawiamy wszelkie potrzebne informacje, jakie przydadzą Ci się w przypadku kolizji. Zapoznaj się z nimi - naprawdę warto!
Czym się różni kolizja od wypadku?
Zdarzenie drogowe może przyjąć formę kolizji lub wypadku. Choć wiele osób uważa, że to to samo - po prostu stłuczka - nie jest tak. Wypadkiem nazywamy takie zdarzenie, gdy dojdzie do śmierci jednego z uczestników zdarzenia, lub gdy dozna on uszkodzenia ciała, powodującego naruszenie czynności układu lub narządu bądź rozstrój zdrowia powyżej 7 dni. Kolizja jest zatem, kolokwialnie mówiąc, zdarzeniem o mniejszych stratach - nie dochodzi bowiem do utraty zdrowia. Skutkiem kolizji są straty materialne w postaci uszkodzeń pojazdu i innych. Rozróżnienie tych pojęć jest o tyle ważne, że policja oraz towarzystwa ubezpieczeniowe zupełnie inaczej podchodzą do skutków prawnych takich zdarzeń.
Czy do każdego zdarzenia trzeba wezwać policję?
To zależy od rodzaju zdarzenia. Jeśli doszło do wypadku drogowego, wezwanie policji jest konieczne. Co jednak, jeśli nikt nie ucierpiał i nastąpiła tylko kolizja, a więc nie ma szkód zdrowotnych, a jedynie materialne? Zależy to od sytuacji. Jeśli obydwie strony porozumiały się co do przebiegu zdarzenia, tego kto zawinił i zgadzają się spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, posiadają przy sobie dokumenty tożsamości oraz wykupioną polisę - nie ma potrzeby wzywania policji, gdyż tylko przedłużyłoby to sprawę, strona winna zaś zostałaby dodatkowo prawdopodobnie obarczona mandatem. W takim wypadku należy spisać oświadczenie, najlepiej dostępne na stronie ubezpieczyciela (warto zawsze wozić ze sobą wydrukowany egzemplarz). W jakiej sytuacji, jeśli doszło do kolizji, należy zadzwonić na policję?
- Jeśli strony nie zgadzają się co do sprawstwa (osoby winnej) kolizji;
- Jeśli podejrzewasz, że uczestnik kolizji jest pod wpływem alkoholu (w takim wypadku wina zawsze będzie po stronie osoby znajdującej się pod wpływem);
- Jeśli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia;
- Jeśli ktoś został ranny;
- Jeśli nastąpiło uszkodzenie mienia lub infrastruktury drogowej;
- Jeśli jedna ze stron nie posiada przy sobie dokumentów lub potwierdzenia wykupienia polisy.
Jak się zachować w przypadku kolizji? Krok po kroku, co powinieneś zrobić.
Warto wiedzieć, jak zachować się w przypadku kolizji. Jeśli to już nastąpi, mogą zjeść nas nerwy, co spowoduje chaotyczne działanie i może mieć nieprzyjemne konsekwencje, jak np. problem z późniejszym otrzymaniem odszkodowania.
- Najpierw sprawdź, czy ktoś został ranny. Jeśli tak - jest to wypadek, konieczne więc jest wezwanie policji.
- Zabezpiecz miejsce kolizji, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom kolizji oraz nie stwarzać zagrożenia dla ruchu drogowego. Czy możesz przestawić pojazdy, czy lepiej pozostawić je w takim stanie, w jakim stoją po zdarzeniu? Możesz przestawić je, jeśli nie nastąpiły uszkodzenia uniemożliwiające ich dalszą jezdnię, oraz wtedy, kiedy przestawienie ich nie spowoduje utrudnienia określenia sprawcy lub korelacji wypadku drogowego.
- Wraz z pozostałymi uczestnikami kolizji (jeśli nie przyjeżdża policja) spisz oświadczenia o zdarzeniu drogowym lub też oświadczenie sprawcy kolizji drogowej (o tym przeczytasz w kolejnym akapicie).
- Zgłoś zdarzenie i powstanie szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego. Zalecamy również od razu kontakt z nami - zwiększy to Twoje szanse na uzyskanie jak najwyższego z możliwych odszkodowania! Warto zaufać profesjonalistom - my zajmujemy się tym na co dzień, mamy ogromne doświadczenie i wiemy, co robić!
Oświadczenie sprawcy kolizji a oświadczenie o zdarzeniu - różnice
Zalecamy wożenie ze sobą wydrukowanych egzemplarzy oświadczeń, by w razie stłuczki być przygotowanym. Oświadczenie o zdarzeniu drogowym w formacie DOC oraz PDF, a także oświadczenie sprawcy kolizji znajdziesz na naszej stronie. Oczywiście jeśli nie chcesz lub nie masz możliwości drukowania, zawsze możesz spisać je samodzielnie - jednak ważne jest, by zawsze zawrzeć tam wszelkie konieczne elementy. Czym różnią się te oświadczenia?
Oświadczenie o zdarzeniu wcale nie oznacza czyjegoś przyznania się do winy. To jedynie jego dokładny opis. Oświadczenie sprawcy kolizji to dokument dotyczący zdarzenia, w którym jego sprawca przyznaje się do winy. Warto nalegać na spisanie tych dokumentów, dzięki czemu proces likwidacji szkody, a co za tym idzie, wypłaty świadczenia, będzie dużo szybszy. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości co do winowajcy, bądź też jedna ze stron nie posiada przy sobie dokumentów, należy wezwać policję i nie podpisywać żadnych dokumentów.
Choć zdarzenie drogowe to zawsze nieprzyjemna sytuacja, wywołująca stres, jeśli będziemy posiadać zawartą w tym artykule wiedzę, z pewnością dużo pewniej się poczujemy i łatwiej będzie nam wykonać wszystkie potrzebne czynności krok po kroku. Pozostaje więc tylko życzyć Państwu, by takie zdarzenia się nie przytrafiały, zaś w razie gdyby się przytrafiły - by działania przebiegły sprawnie, bez większych nerwów i nieprzyjemności.
Materiał powstał przy współpracy z Take Care Polska - firmą zajmującą się odzyskiwaniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych oraz świadczącą usługi dopłat do odszkodowań.