Wiadomości
- 14 czerwca 2021
- wyświetleń: 1666
Planujesz zainwestować w Bitcoina? Oto, co powinieneś o nim wiedzieć przed zakupem!
Materiał partnera:
Znaczny spadek cenowy Bitcoina, jaki ma miejsce od kilku tygodni, sprawia, że wiele osób chce wykorzystać ten moment na poczynienie odpowiednich inwestycji. Teoretycznie warunki ku temu są idealne. Nie ma bowiem żadnej pewności, że tak ogromne obniżki będą mieć miejsce w przyszłości. Z drugiej strony, nikt nie jest także w stanie powiedzieć, kiedy cena BTC się odbije. Taka niepewność oraz niestabilność najsłynniejszej kryptowaluty świata jest jedną z kilku jej charakterystycznych cech, o których warto sobie zdawać jeszcze przed dokonaniem inwestycji. Jeśli planujesz więc kupić kilka tokenów, a wcześniej nie interesowałeś się rynkiem walut kryptograficznych, sprawdź, co warto wiedzieć o Bitcoinie i z jakimi szansami oraz zagrożeniami wiąże się lokowanie w nim posiadanego kapitału.
Czym w ogóle jest Bitcoin?
Bitcoin to pierwsza wirtualna moneta stworzona w 2009 roku przez niejakiego Satoshiego Nakamoto - japońskiego programistę (lub grupę programistów kryjących się pod takim kryptonimem). Nie ma ona fizycznej postaci i w przeciwieństwie do większości walut nie opiera się na zaufaniu względem emitenta centralnego. Mówiąc inaczej - za funkcjonowanie BTC nie odpowiada żadna instytucja nadrzędna. To waluta całkowicie zdecentralizowana, a przez to bardziej niezależna i teoretycznie odporna na inflację. Ten ostatni aspekt szczególnie podkreśla fakt, że liczba tokenów, które docelowo mają trafić do obiegu, jest z góry ustalony - 21 milionów.
Bitcoin, jak można wywnioskować po informacjach z pierwszego akapitu, ma jednak swoje mankamenty. Mimo teoretycznej niezależności od instytucji finansowych, wykazuje ogromną podatność na spekulacje czy manipulacje. Ponadto, niejednoznaczna sytuacja prawna kryptowaluty w wielu krajach sprawia, że mimo jej funkcjonowania od ponad dekady, wciąż uznaje się ją za niepewną.
Jak działa Bitcoin?
Technologia funkcjonowania BTC opiera transferze kwot między rachunkami publicznymi przy użyciu kryptografii klucza publicznego. Każda transakcja z udziałem tego środka płatniczego zostaje zarejestrowana w specjalnej rozproszonej bazie danych. Każdy może sprawdzić, bez poznawania danych innych użytkowników, ile wirtualnych monet posiadają i jakie płatności były dokonywane. Dokładne przedstawienie technicznych aspektów Bitcoina wymagałoby napisania książki. Najważniejsze jest, by zdawać sobie sprawę z tego, że BTC to aktyw stawiający na transparentność i względną anonimowość.
Gdzie i jak kupić BTC?
Handel BTC może przybrać różne formy. Jak kupić kryptowaluty, w tym między innymi twór Satoshiego Nakamoto, to przede wszystkim na specjalnie stworzonych do tego giełdach. Wystarczy założyć konto, wybrać interesujący aktyw i po prostu go nabyć. Tu jednak ważne, by wybrać zaufaną i sprawdzoną giełdę. Tych w sieci funkcjonuje obecnie multum i łatwo niestety trafić na taką, która nie do końca chroni konta swoich użytkowników i zapewnia im maksymalne bezpieczeństwo.
Korzystając z giełd, nabywa się kryptowaluty na własność. Istnieje też inny sposób handlu, w którym trader nie kupuje aktywu i nie staje się jego właścicielem, a jedynie zawiera specjalną umową, w której określa się przewidywany kierunek kursowy. Mowa tu o handlu opartego na kontraktach różnicy kursowej (CFD) możliwego za sprawą specjalnych platform do tradingu. To dobry sposób na wykorzystanie aktualnej popularności BTC czy innych kryptowalut bez konieczności ich nabywania za ogromne kwoty. Taka metoda sprawdza się szczególnie do stosowania tzw. dźwigni finansowej. Warto jednak pamiętać, że wiąże się mimo wszystko ze sporym ryzykiem poniesienia niemałych strat.
Kto tworzy nowe tokeny?
Tzw. górnicy. Nie robią oni tego przez pracę fizyczną, a za pomocą niezwykle mocnych komputerów. Te, wykonując skomplikowane obliczenia i pobierając ogromne zasoby energii, wypuszczają do obiegu kolejne tokeny. Górnicy, którym uda się stworzyć nową jedną, są oczywiście za to wynagradzani. Tu warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do tradycyjnego wydobywania, np. złota, kopanie kryptowalut, w tym BTC, opiera się na tworzeniu surowca. W teorii można się tym zająć nawet posiadając mocny komputer osobisty, jednak praktyka pokazuje, że jest mało opłacalne. By wydobywanie krypto okazało się korzystne z punktu widzenia ekonomicznego, należy zainwestować w naprawdę wysokiej jakości sprzęt, a także działać w kraju, gdzie energia elektryczna jest stosunkowo tania.
Czy to jest bezpieczne?
Tak - Bitcoin to aktyw bezpieczny i z technicznego punktu widzenia handel nim jest całkowicie bezpieczny, zakładając oczywiście, że działa się na renomowanej i sprawdzonej giełdzie lub platformie. Jeśli zaś chodzi o ryzyko inwestycyjne - to występuje tak jak w przypadku każdego innego aktywu. Jak zostało wspomniane, trudność w operowaniu BTC polega na braku stabilizacji rynkowej, podatności na spekulacji i szybkim zmianom cen. Zdarza się, że kurs kryptowaluty zmienia się diametralne z godziny na godzinę. Istnieje też sporo czynników zewnętrznych, niekoniecznie związanych z szeroko pojętą ekonomią, które mają wpływ na cenę Bitcoina. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zakup tej cyfrowej waluty obarczony jest ryzykiem poniesienia strat. Nawet dokładnie opracowana strategia inwestycyjna oraz przegląd danych historycznych nie musi uchronić tradera przed zaliczeniem wpadki. Bitcoin, to wbrew pozorom, trudny aktyw i pomnażanie za jego pomocą kapitału wymaga ogromnych pokładów cierpliwości, wiedzy, doświadczenia i przynajmniej odrobiny szczęścia.