Wiadomości
- 8 czerwca 2021
- wyświetleń: 1119
Modernizacja osprzętu żeglarskiego. Jak dobierać materiały szkutnicze na jacht?
Materiał partnera:
Przygotowania do długo oczekiwanej wyprawy zawsze budzą dodatkowy dreszczyk emocji. Szykując łódź do wypłynięcia trzeba się upewnić, że wszystkie elementy sprawują się jak należy i znajdują się w dobrym stanie technicznym. Miesiące, a czasami lata bezczynności mogły odcisnąć swoje piętno na kluczowych elementach konstrukcji. Jeżeli jakiekolwiek części nadają się jedynie do wymiany, warto sprawdzić co o osprzęcie żeglarskim mówią eksperci i materiałoznawcy.
Moduły wykonane ze stali nierdzewnej cechują się podwyższoną trwałością
Na rynku żeglarskim funkcjonuje mnóstwo mniejszych i większych firm, oferujących swoje wyroby. Znajdują odbiorców zarówno wśród zakładów stoczniowych, jak też odbiorców detalicznych - amatorów sportów wodnych. Każda jednostka składa się z wielu części: olinowania, knag, podkładek, zawiasów, kabestanów, okuć spinlocków i wielu, wielu innych. Wykonywane są z rozmaitych surowców, między innymi metali, stopów oraz tworzyw sztucznych. Jeżeli największe znaczenie mają wytrzymałość oraz bezproblemowe eksploatacja, prawdopodobnie optymalnym wyborem będzie osprzęt ze stali nierdzewnej. Której konkretnie, w końcu istnieje wiele jej gatunków? Według przedstawicieli firmy INOX Polska do zastosowań żeglarskich najlepiej nadaje się stal austenityczna - w szczególności nierdzewna A2 i kwasoodporna A4. Pierwszy z wymienionych rodzajów świetnie sprawuje się w trudnych warunkach pogodowych. Natomiast drugi wyróżnia się podwyższoną odpornością na korozję.
Zabezpieczając osprzęt żeglarski przed czynnikami atmosferycznymi trzeba użyć specjalistycznej chemii
Wszelkie zanieczyszczenia stalowej powierzchni stwarzają warunki sprzyjające rdzewieniu. Wprawdzie warstwa skorodowana nie powinna być grubsza niż 2 nm, to i tak wpłynie na właściwości materiału. Akcesoria pokryte rdzą mogą zawieść w najmniej spodziewanym momencie, a dokonywanie pewnych napraw "na wodzie" okazuje się znacznie trudniejsze. Dlatego eksperci INOX Polska zalecają systematyczne, okresowe czyszczenie powierzchni. Jakimi środkami? To już zależy od rodzaju oraz źródła stwierdzonych zanieczyszczeń. Przykładowo pozostałości tłustych substancji należy usunąć za pomocą wody z mydłem, specyfików na bazie alkoholu, acetonu albo dedykowanego mleczka do czyszczenia. Natomiast ślady z odcisków palców, które na stali są wyjątkowo wyraziste, wymagają zastosowania łagodnych detergentów i zwilżonej ścierki z mikrofazy. Stosując się do wszystkich zaleceń można znacznie wydłużyć żywotność osprzętu żeglarskiego.