pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 3 czerwca 2021
  • wyświetleń: 4436

[FOTO] Światowy Dzień Roweru na drogach Pszczyny i Łąki

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Roweru - "święto" ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2018 roku z inicjatywy Polaka, Leszka Sybilskiego. W "World Bicycle Day" Pszczynę oraz powiat pszczyński tłumnie odwiedzili mieszkańcy oraz turyści poruszający się na jednośladach.

W Światowym Dniu Roweru mieszkańcy Pszczyny i odwiedzający ją turyści tłumnie wyjechali na rowerach - 03.06.2021 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Jak przypomina Komenda Główna Policji, na pomysł wpisania rowerowego świata do światowego kalendarza wpadł prof. Leszek Sibilski - socjolog, wykładowca Montgomery College (USA) oraz były kolarz młodzieżowej reprezentacji Polski. Rezolucja przyjęta przez ONZ głosi, że "rower przekazuje pozytywny sygnał do wspierania zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz ma pożyteczny wpływ na klimat". Deklaracja dowodzi, że rower powinien być postrzegany jako środek wspomagający zrównoważony rozwój, umacniający edukację, promujący zdrowy tryb życia, zapobiegający chorobom.

- Każdego roku przybywa miłośników jednośladów napędzanych siłą mięśni. Coraz chętniej zamieniamy samochód czy autobus na rzecz roweru. Rowerzyści to coraz szersza grupa użytkowników dróg, zwłaszcza w sezonie wiosennym i letnim, kiedy pogoda wręcz zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Jest to nie tylko najprostsza forma ruchu, ale przede wszystkim komunikacji - sprawny rower, kask na głowę i możemy ruszać w drogę - zauważają stróże prawa z KGP.

mp / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.