pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 14 maja 2021
  • 17 maja 2021
  • wyświetleń: 5780

Uczniowie wacają do szkół. Niektóre placówki wprowadzją "Tydzień ulgi"

W najbliższy poniedziałek uczniowie wracają do szkół. Placówki zarządzane przez gminę Pszczyna są gotowe do ponownego przyjęcia swoich wychowanków. Część szkół przygotowała programy wspierające powrót uczniów do nauki stacjonarnej.

Reklama

Przykładami są między innymi Szkoła Podstawowa nr 6 na osiedlu Kolonia Jasna, Zespoół Szkolno-Przedszkolny w Łące oraz Szkoła Podstawowa w Brzeźcach, które włączyły się w organizowaną przez Uniwersytet Jagielloński kampanię "Tydzień ulgi". Celem akcji jest obniżenie stresu, który może towarzyszyć uczniom.

- Wychodząc naprzeciw potrzebom, lękom i obawom uczniów związanym z powrotem do stacjonarnego nauczania, Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego w Pszczynie przyłączyła się do akcji Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego "Tydzień ulgi" polegającej na stopniowym powrocie do codzienności jaką jest sprawdzanie wiedzy. W ramach kampanii szkoła chce podarować uczniom tydzień bez sprawdzianów, odpytywania i zadań domowych. Wszystko po to, aby podopieczni zaadaptowali się do nowej sytuacji i na nowo przyzwyczaili się do rytmu szkolnego - mówi Danuta Kuś, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Pszczynie. Jak dodaje, naukę w szkole uczniowie wznawiają w różnych terminach, najpierw do szkolnych ławek wrócą klasy 4, 5 i 8, później klasy 6 i 7, więc "Tydzień Ulgi" będzie organizowany w różnych terminach dla poszczególnych klas.

- Czas edukacji zdalnej to trudny okres dla wszystkich: uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Już tyle razy podczas ogłaszania nowych wytycznych i obostrzeń łudziliśmy się, że w końcu uczniowie wrócą do szkoły. Wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością na dobre dla nas informacje i... w końcu nadeszły. Uczniowie znowu zasiądą w szkolnych ławkach. Jest radość i ekscytacja! Zobaczymy uczniów po siedmiu miesiącach. Cudownie. Jednak pojawiają się obawy, lęk, niepewność. Jako szkoła chcemy wyjść uczniom naprzeciw. Dajemy im wydłużony "tydzień ulgi". Stawiamy na odbudowywanie relacji, na zadbanie o ich emocje. Chcemy skupić się na tym, co mogło umknąć po drugiej stronie monitora - podkreśla Barbara Jastrzębska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łące.

W kampanię "Tydzień ulgi" włączyła się również Szkoła Podstawowa w Brzeźcach. Jak zapowiada dyrektor szkoły Marcin Piontek, w dniach od 17 do 21 maja nie będzie sprawdzianów, kartkówek, odpytywania na ocenę oraz zadań domowych.

- Pandemia, a w konsekwencji zmiana formy nauczania na tryb zdalny lub hybrydowy, izolacja, ograniczony kontakt z rówieśnikami i nauczycielami - to wszystko znacząco wpłynęło na to, że również dla uczniów minione miesiące były czasem trudnym. Dlatego cieszę, że dyrektorzy gminnych placówek na pierwszym miejscu stawiają odbudowę relacji między uczniami. To bardzo ważne, by dzieci i młodzież dobrze czuli się w szkolnych murach - zaznacza burmistrz Dariusz Skrobol.

W całej Polsce do programu "Tydzień ulgi" przystąpiło kilkaset placówek.

BM / pless.pl
źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.