pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 29 marca 2021
  • wyświetleń: 2084

COVID-19. Jakie domowe testy na koronawirusa SARS-CoV-2?

Materiał partnera:

Koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się w naszym kraju 4 marca 2020 roku. Od tamtej pory na chorobę COVID-19 zmarło 49 300 mieszkańców naszego kraju, a liczba ta stale rośnie. Sytuacji nie poprawia fakt, że zakażenie może przebiegać w sposób bezobjawowy, a nawet u ozdrowieńców obserwuje się niejednokrotnie nieodwracalne zmiany w płucach.

Szczepionki są rozpowszechniane w zbyt wolnym tempie, byśmy mogli szybko pożegnać się z pandemią. Wprowadzane okresowo obostrzenia systematycznie wyniszczają gospodarkę. Służba zdrowia alarmuje za każdym razem, gdy liczba dostępnych respiratorów spada. Nic więc dziwnego, że Polacy poszukują domowych metod diagnostycznych, próbując poradzić sobie w kontrolowanym chaosie, w jakim żyjemy.

Rodzaje testów na koronawirusa SARS-CoV-2, które można wykonać w domu.W warunkach domowych można wykonać testy serologiczne oraz antygenowe. W przypadku testów serologicznych materiałem badanym jest krew pobierana najczęściej z palca. Przy testach antygenowych bada się wymaz z nosogardzieli. Żadne z badań nie należy do najprzyjemniejszych, nie jest jednak bardziej dokuczliwe niż standardowe pobranie krwi. Niedawno pojawiły się również testy antygenowe, w których bada się ślinę, co zmniejsza dokuczliwość pobierania do zera.

W domu nie wykonasz za to samodzielnie testów Real Time PCR, nazywanych genetycznymi lub molekularnymi. Oczywiście można zamówić w prywatnych przychodniach wizytę pielęgniarki, która pobierze wymaz. Badanie materiału następuje tu jednak w laboratorium przy użyciu specjalistycznych maszyn.

Czego można się dowiedzieć po wykonaniu domowego testu antygenowego?Czas oczekiwania na wynik testów domowych jest bardzo krótki. Wynosi zaledwie 10 minut. Procedura jest prosta i dokładnie opisana w ulotce.

Antygenowe testy na koronawirusa SARS-CoV-2 wykrywają obecne na jego powierzchni antygeny. Antygeny to białka charakterystyczne dla danego patogenu. To właśnie one pobudzają organizm do produkcji przeciwciał. Jak łatwo zauważyć, antygeny znajdują się w organizmie wtedy, gdy jest w nim obecny wirus. Ten rodzaj testu warto więc wykonać, jeśli podejrzewamy u siebie świeże zakażenie koronawirusem.

Domowe badanie na koronawirusa pozwalające wykryć obecność przeciwciał.Diagnostyka antygenowa jest dostępna w warunkach domowych od niedawna. Kasetkowe testy serologiczne są z nami nieco dłużej. Pozwalają one sprawdzić, czy organizm wytworzył przeciwciała w kontakcie z chorobą. Obecność przeciwciał IgG nie powinna być niepokojącym sygnałem. Może świadczyć o tym, że do zakażenia doszło już jakiś czas temu i Twoje ciało poradziło sobie z infekcją.

Jeśli natomiast test wykryje, że w Twojej krwi znajdują się przeciwciała IgM, warto skonsultować się z lekarzem. Ten typ przeciwciał wytwarza się bowiem w pierwszej kolejności po zakażeniu. Później przeciwciała IgM są zastępowane przeciwciałami IgG. A świeża infekcja stwarza ryzyko zarażania innych oraz rozwoju choroby COVID-19.

COVID-19 a test genetyczny. Kiedy pacjent powinien wykonać test na koronawirusa RT-PCR?Laboratoryjne testy molekularne wykonuje się zazwyczaj na wyraźne wskazanie lekarza. Są one zalecane osobom, które wykazują wyraźne objawy COVID-19. Jeśli test molekularny (genetyczny) da wynik ujemny, oznacza to z niemal stuprocentową pewnością, że dolegliwości spowodował zupełnie inny patogen, co wymaga dalszej fachowej diagnostyki.