pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 24 marca 2021
  • 27 marca 2021
  • wyświetleń: 6985

Gdy chcemy oddać śmieci z lasu Nadleśnictwu, musimy to zgłosić

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Śmieci, odpady" podaj

Ostatnio zwrócił się do naszej redakcji czytelnik, któremu Nadleśnictwo Kobiór odmówiło odebrania śmieci zebranych przez niego podczas spaceru po lesie. Sprawdziliśmy dlaczego tak się stało. Okazało się, że zmieniły się zasady przyjmowania odpadów oraz lokalizacja kontenera, który podlega obecnie monitoringowi.

sprzątanie świata, śmieci, odpady
Gdy chcemy oddać odpady zebrane w lesie Nadleśnictwu, musimy zgłosić najpierw chęć sprzątania · fot. pixabay.com


Na naszych łamach wiosną ubiegłego roku w artykule "Śmieci niczyje - co zrobić, gdy widzimy zaśmiecony teren?" publikowaliśmy garść porad, co zrobić z odpadami zebranymi z terenów wspólnych - m.in. leśnych. Wówczas Nadleśnictwo Kobiór informowało, że odpady zebrane z jego terenów można umieszczać w specjalnym kontenerze zlokalizowanym w pobliżu siedziby Nadleśnictwa w Piasku.

Teraz zmieniła się lokalizacja kontenera, a także zasady umieszczania w nim odpadów. Kto i kiedy może to zrobić, tłumaczy rzecznik prasowy Nadleśnictwa, Piotr Chrzęszczyk.

śmieci,odpady, Nadleśnictwo Kobiór
Śmieci zebrane w lesie w marcu przez naszego czytelnika. Nadleśnictwo odmówiło ich odbioru. · fot. Czytelnik


- Nadleśnictwo chętnie odbierze śmieci zebrane z terenów leśnych, które są przez nie administrowane. Teraz konieczne jest jednak każdorazowe uzgadnianie tego rodzaju działań z Nadleśnictwem. Chcemy wiedzieć kto i w jakim rejonie będzie sprzątał las po to, aby móc takie działania na swoim terenie sprawnie koordynować i móc zadbać o właściwą logistykę. Nadleśnictwo Kobiór wielokrotnie było inicjatorem takich akcji na swoim terenie (m.in. akcja pod nazwą Sprzątanie Świata). Za każdym razem były to działania o charakterze zorganizowanym - tłumaczy Piotr Chrzęszczyk.

- Z uwagi na fakt, że w kontenerze, w którym gromadzone były śmieci zbierane z gruntów Lasów Państwowych zbyt często znajdowały się odpady przywożone przez okolicznych mieszkańców z gospodarstw domowych oraz z powodów zmian zasad regulujących gospodarowanie problemami dotyczącymi śmieci, Nadleśnictwo Kobiór zdecydowało o zmianie lokalizacji kontenera. Nowe miejsce podlega obecnie monitoringowi - mówi rzecznik.

- Problem śmieci w lasach jest dość szeroki. Pomimo wdrożonego przez gminy systemu odbioru odpadów komunalnych w dalszym ciągu zdarzają się osoby, które uporczywie zaśmiecają tereny leśne. Dobrze, że znajdują się jeszcze osoby, które chcą bezinteresownie zadbać o czystość lasów - dodaje P. Chrzęszczyk.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Śmieci, odpady

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Śmieci, odpady" podaj