pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 marca 2021
  • wyświetleń: 1986

80 tysięcy na zabytki na terenie gminy Pszczyna

80 tysięcy złotych gmina Pszczyna przeznaczy na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru. Część tej kwoty przeznaczona zostanie na badania archeologiczne pod kościołem pw. Wszystkich Świętych.

Kościół wszystkich świętych w Pszczynie
Kościół Wszystkich Świętych w Pszczynie · fot. Andrzej Grynpeter


- Ochrona zabytków i dziedzictwa ziemi pszczyńskiej jest jednym z bardzo istotnych zadań samorządu. Każdego roku na ten cel gmina Pszczyna przekazuje środki, które pomagają wnioskodawcom utrzymać najstarsze obiekty we właściwym stanie lub pozwalają na przeprowadzenie koniecznych prac - mówi Dariusz Skrobol.

Jak wylicza burmistrz, w minionych latach takie wsparcie otrzymało wiele podmiotów, a pieniądze z gminy przeznaczono między innymi na: prace konserwatorskie przy polichromii ściany w kościele w Ćwiklicach, prace renowacyjne konstrukcji dachu i stropodachu kościoła w Łące, dokumentację dotyczącą pokrycia dachowego budynku herbaciarni w Parku Zamkowym w Pszczynie czy wykonanie projektu budowlanego obejmującego pomieszczenia po byłej oficynie drukarskiej i ich dostosowanie przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej do potrzeb wystawienniczych.

Zameczek Rudołtowice
Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjne dla Dzieci i Młodzieży w Rudołtowicach


W tym roku 48 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych na badania archeologiczne w kościele pw. Wszystkich Świętych. O planach wsparcia tych działań przez gminę Pszczyna mówił niedawno na konferencji prasowej zorganizowanej przez Archidiecezję Katowicką zastępca burmistrza Piotr Sidzina. Docelowo w podziemiach kościoła powstanie ekspozycja, w której miejsce znajdą wydobyte przez archeologów przedmioty. - Liczymy, że efekt będzie bardzo piękny i jak najszybciej udostępnimy go wszystkim mieszkańcom i turystom - zapowiedział Piotr Sidzina.

17 tysięcy złotych otrzyma Polski Związek Niewidomych Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjne dla Dzieci i Młodzieży w Rudołtowicach na wykonanie dokumentacji inwentaryzacyjnej parku w zespole pałacowo-parkowym. Trzecim podmiotem, który otrzyma środki jest Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Wniebowzięcia NMP w Studzionce; 15 tysięcy złotych zostanie przekazanych na przebudowę stropu w nawie głównej w kościele.

BM / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.