pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 18 marca 2021
  • wyświetleń: 2591

Dolny Śląsk - co warto zobaczyć? Karkonosze i Góry Izerskie

Materiał partnera:

Wypad w Karkonosze, jak również Góry Izerskie coraz częściej stanowi wśród Polaków alternatywę dla tradycyjnego wyjazdu w wysokie Tatry. Zarówno w sezonie wakacyjnym, jak i zimowym wciąż bywa tu nieco mniej tłoczno, a niższe szczyty sprzyjają początkującym wspinaczom oraz przyciągają rodziców z małymi dziećmi. Sprawdź, co warto zobaczyć w tej części Dolnego Śląska! Spis najciekawszych miejsc w regionie przygotował portal Noclegowo.pl.

Dolny Śląsk - co warto zobaczyć? Karkonosze i Góry Izerskie


Gdzie leży Szklarska Poręba i co warto tu zobaczyć?Jedną z najpiękniejszych miejscowości, leżącą u stóp Gór Izerskich jest Szklarska Poręba. Warto udać się tam zimą, ze względu na rozbudowany ośrodek narciarski. Ski Arena Szrenica to łącznie 12 km zjazdów o różnym poziomie trudności - od "Puchatka", czyli trasy przeznaczonej dla najmłodszych oraz dopiero uczących się jazdy na nartach, aż po tę o nachyleniu 26%, która posiada homologację FIS. Na Szrenicy znajduje się także stacja kolejki linowej, którą warto wjechać na szczyt, niezależnie od pory roku. Szklarska Poręba to jednak nie tylko białe szaleństwo. W okolicy można zobaczyć wiele ciekawych zabytków, jak i cudów stworzonych przez naturę. Obowiązkowe punkty wycieczki to m.in.: Wąwóz Szklarki, wraz z wodospadem i schroniskiem PTTK "Kochanówka", znany z wybitnej wysokości kaskady Wodospad Kamieńczyka, dostępny od 2020 roku taras widokowy "Złoty Widok" oraz Izerski Park Ciemnego Nieba. Wizytą w Szklarskiej Porębie zachwyceni będą również cykliści. Łączna długość tras rowerowych w miasteczku wynosi ponad 450 kilometrów!

Dolny Śląsk - co warto zobaczyć? Karkonosze i Góry Izerskie


Karpacz - co ciekawego zobaczymy w sercu Karkonoszy?Karpacz to chyba najpopularniejszy karkonoski kurort, odwiedzany przez turystów tak latem, jak i mroźną zimą. To właśnie tutaj znajduje się najwyższy masyw tego pasma górskiego. Śnieżka mierzy 1603 m n.p.m., a na jej szczycie po stronie polskiej można podziwiać dwie charakterystyczne budowli: Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. T. Hołdysa oraz kaplicę świętego Wawrzyńca. Obiekty, których także nie można pominąć, planując wypad do Karpacza to ewangelicki Kościół Górski Naszego Zbawiciela, zwany Świątynią Wang czy - mieszczące się nieopodal Małego Stawu - Schronisko "Samotnia". Atrakcją dla dzieci będzie zabawa w aquaparku "Tropikana" lub Parku Bajek oraz wizyta w Muzeum Zabawek czy też muzeum interaktywnym "Karkonoskie Tajemnice". Rodzice wraz ze swoimi pociechami mogą również odwiedzić "Western City", czyli specjalnie zaaranżowane miasteczko, przypominające zakątek rodem z Dzikiego Zachodu. Można tu poćwiczyć jazdę konną, strzelanie z łuku, a także nauczyć się płukania złota czy dojenia krowy. To miejsce przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom aktywnego wypoczynku.

Dolny Śląsk - co warto zobaczyć? Karkonosze i Góry Izerskie


Karkonosze - atrakcje i wyjątkowe zabytkiOkolice Karkonoszy oraz Gór Izerskich przepełnione są różnorodnymi zabytkami - pałacykami, dworkami, jak i ruinami zamków. Najbardziej znanym jest - oddalony o około 13 kilometrów od Szklarskiej Poręby - Zamek Chojnik. Wejście na szczyt wzniesienia zajmuje około pół godziny, ale nagrodą za przebycie tej niełatwej wędrówki do ruin budowli, są rozpościerające się wokół górskie panoramy. Będąc w pobliżu Karpacza warto udać się do Pałacu w Miłkowie, a także do sąsiedniej wsi - Bukowca, gdzie znajduje się stara rezydencja hrabiny von Reden. Turyści chętnie odwiedzają też Kowary, gdzie główną atrakcję stanowi Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Drugim, równie ciekawym obiektem jest Muzeum Sentymentów - miejsce przenoszące odwiedzających wprost do czasów PRL-u.

W Karkonoszach odnajdą się więc zarówno fani historii, jak i osoby kochające bliski kontakt z przyrodą. Kilometry szlaków pieszych i rowerowych, fantastyczne trasy narciarskie, zabytki z ciekawą historią, oryginalne atrakcje dla dzieci oraz wspaniałe widoki - to wszystko sprawia, że obszary górskie na Dolnym Śląsku stają się coraz popularniejszym miejscem na spędzenie urlopu.

Dolny Śląsk - co warto zobaczyć? Karkonosze i Góry Izerskie