pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 marca 2021
  • 17 marca 2021
  • wyświetleń: 4864

W 10 dni zebrano 3 tys. na zakup agregatu i myjki dla cmentarza

Dobiegła dziś końca zbiórka na rzecz cmentarza żydowskiego w Pszczynie. W ciągu 10 dni udało się zebrać 100 procent potrzebnej kwoty na zakup agregatu prądotwórczego i myjki wysokociśnieniowej, które od tej pory będą na stałe służyć podczas cmentarnych prac, bez konieczności ich wcześniejszego wypożyczania.

Cmentarz żydowski, kirkut
Cmentarz żydowski w Pszczynie · fot. Andrzej Grynpeter


Zebrana kwota to 3 tysiące złotych, na którą złożyły się wpłaty od 43 darczyńców. Jest też dodatkowa wpłata 400 zł na konto PayPal - dzięki tym pieniądzom zostaną zakupione narzędzia pomocnicze do sprzętu, a także paliwo do agregatu.

Sławomir Pastuszka składa serdeczne podziękowania w imieniu swoim, jak i tych, którzy "dziękuję" nie mogą już powiedzieć.

- Dziękuję wszystkim za zaufanie, wpłaty, a także promocję zbiórki. Bez Was moja społeczna praca na rzecz pszczyńskiego cmentarza nie byłaby tak wspaniała - mówi Sławek Pastuszka.

Pszczyński cmentarz żydowski to najlepiej zachowana i utrzymana nekropolia wyznawców judaizmu na terenie Górnego Śląska. To miejsce o ponad dwustuletniej historii, najcenniejsze świadectwo obecności Żydów na ziemi pszczyńskiej, miejsce spoczynku wielu zasłużonych mieszkańców miasta, obiekt o ciekawym i zróżnicowanym zespole rzeźby nagrobnej z XIX i pierwszej połowy XX wieku, jedyny taki w Pszczynie.

- W 2005 roku - mając wtedy zaledwie 15 lat - objąłem opiekę nad tym cmentarzem - miejscu spoczynku przedstawicieli kilku pokoleń rodziny mojego dziadka. To właśnie z nim - będąc jeszcze dzieckiem - odwiedziłem po raz pierwszy to tajemnicze dla mnie miejsce. Już wtedy wiedziałem, że nie będę mógł pozostać obojętny wobec jego stanu i kryjących się za nagrobkami - wówczas w większości niedostępnymi - historiami pochowanych - pisze S. Pastuszka, opiekun cmentarza. - W 2005 roku nie spodziewałem się, że po 15 latach pracy, będę mógł z dumą opowiedzieć o około 350 solidnie odnowionych nagrobkach czy całkowicie uporządkowanej roślinności. Moja praca na cmentarzu to oddanie sprawie, prawdziwa pasja i świadomość robienia czegoś naprawdę dobrego - dodaje.

W 2020 roku - pomimo pandemii - na cmentarzu udało się odnowić ponad 70 nagrobków. Już za kilka dni rozpoczną się kolejne prace. Dzięki datkom uzyskanym z dystrybucji najnowszej książki "Sprawiedliwy jak palma zakwitnie. Motywy i symbole cmentarza żydowskiego w Pszczynie" przeprowadzone zostaną prace przy odnowie czterech nagrobków małżeńskich.

BM, ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.