pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 lutego 2021
  • wyświetleń: 4353

Staw zbiornikiem retencyjnym. Ma zapobiec podtopieniom

Przez ostatnie lata, z uwagi na eksploatację górniczą, w okresie intensywnych opadów deszczu w rejonie ul. Wyzwolenia w Pawłowicach dochodzi do podtopień ulicy i posesji.

Akcje przeciwpowodziowe w Pawłowicach i Krzyżowicach - 13.10.2020
Akcja przeciwpowodziowa przy ul. Wyzwolenia w Pawłowicach - 13.10.2020 · fot. UG Pawłowice


Ciek Pawłówka, kiedy poziom wody rośnie, często zalewa okoliczne tereny, bo pozbawiony jest w tym miejscu naturalnego spływu. Od lat kopalnia KWK "Pniówek" prowadzi działania przeciwpowodziowe na terenie szkód górniczych, takie jak przebudowa mostu czy podwyższenie obwałowań Pawłówki. W ostatnim roku wybudowano też rurociągi wielkośrednicowe w celu przepompowywania wody z rzeki poza teren niecki depresyjnej. Jesienią ubiegłego roku kopalnia zainstalowała w przepompowni nowe pompy i uruchomiła kolejny rurociąg odprowadzający wodę.

Kolejnym etapem uzgodnień pomiędzy gminą Pawłowice a KWK "Pniówek" i JSW S.A. jest retencjonowanie wody dopływającej do Pawłówki, aby w dniach z dużą ilością opadów część wody mogła gromadzić się w dodatkowym zbiorniku. Wójt Franciszek Dziendziel zaproponował, aby utworzyć zbiornik retencyjny na bazie istniejącego stawu tzw. Lebiodowca. Właściciel stawu, którego posesja również jest narażona na podtopienia, wyraził zgodę na prowadzenie działań przez kopalnię. Na odcinku ul. Rybackiej biegnącym wzdłuż stawu, KWK "Pniówek" podwyższyła drogę o 1,2 metra. Dzięki temu powstał wał zwiększający pojemność stawu o ponad 30 tysięcy metrów sześciennych. Takie rozwiązanie spowoduje, że staw stanie się naturalnym zbiornikiem retencyjnym, w którym będzie gromadzić się woda spływająca z części zachodniej gminy podczas intensywnych opadów deszczu czy roztopów. Tym samym odciążona zostanie biegnąca przez centrum Pawłowic Pawłówka, bo część wody zatrzymana będzie w stawie.

Takie rozwiązanie powinno zapobiec ewentualnym podtopieniom na obszarze szkód górniczych wzdłuż ul. Wyzwolenia. Na zlecenie kopalni roboty przeciwpowodziowe prowadzi firma SOTM Sp. z.o.o.

BM / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.