pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 9 lutego 2021
  • wyświetleń: 663

Czym są sorbenty i jakie mają zastosowanie?

Materiał partnera:

W przypadku składowania materiałów niebezpiecznych, wycieki szkodliwych dla środowiska substancji ropopochodnych, paliwa czy oleju zdarzają się bardzo często.

Czym są sorbenty i jakie mają zastosowanie?


To powoduje kosztowne straty oraz stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników. Skuteczny i jedyny sposób, który zapobiega rozprzestrzenianiu się ich i ogranicza skutki to zastosowanie specjalnych materiałów absorpcyjnych, czyli sorbentów.

Rodzaje sorbentówSorbenty to niepalne materiały, które odznaczają się wysoką chłonnością wody oraz substancji oleistych. Na rynku dostępne są sorbenty:

  • Maty sorpcyjne, które wykorzystuje się w szczególności do usuwania agresywnych cieczy, np. substancji ropopochodnych lub glikoli. Charakteryzują się trwałą i odporną na ścieranie powłoką, dzięki czemu zapobiegają wchłonięciu niebezpiecznej substancji do podłoża,
  • Sorbenty sypkie - wykorzystywane do usuwania paliw, tłuszczy, smarów, substancji oleistych, ropopochodnych i wody. Mają formę granulatów, które stosuje się bezpośrednio na zanieczyszczonym podłożu. Po wchłonięciu substancji przez sorbent wystarczy zmieść pozostałości i zutylizować je. Powierzchnia po jego zastosowaniu jest czysta i gotowa do użytkowania,
  • Rękawy sorpcyjne - wykonane są z wytrzymałej włókniny i wypełnione chłonnym materiałem. Ten rodzaj sorbentu stosuje się przede wszystkim w celu wyznaczania strefy wycieku. Znajdują zastosowanie w laboratoriach, halach produkcyjnych, a także w tych miejscach, gdzie konieczne jest pochłanianie substancji niebezpiecznych z trudno dostępnych miejsc.


Działanie sorbentówNiezależnie od formy sorbenty wykonuje się z rozdrobnionych, sztucznych tworzyw albo naturalnych skał i minerałów, które cechuje wysoka zdolność absorpcji. Dzięki temu skutecznie i szybko pochłaniają niebezpieczny wyciek. Odznaczają się niepalnością i mogą być używane w miejscach zagrożonych wybuchem.

Sposób działania sorbentów zależy od ich formy, jednak ogólna zasada stosowania jest taka sama. Sorbent należy umieścić bezpośrednio na powierzchni albo wokół niego, aby jak najszybciej usunąć niebezpieczną substancję bez ryzyka stworzenia ryzyka dla pracowników czy skażenia środowiska.

Jednym z najczęściej stosowanych sorbentów są te o sypkiej formie. Rozsypanie go na zanieczyszczonym podłożu pozwala na wchłanianie wycieki przez granulki o różnej wielkości. Ten rodzaj sorbentu jest bardzo łatwy w stosowaniu i jest najczęściej wykorzystywany przez specjalistyczne firmy sprzątające, straż pożarną oraz warsztaty samochodowe i stacje benzynowe. Dobrej jakości sorbent zakupić można na tej stronie: https://www.ferpol.pl/pl/1699-sorbent

Sorbenty sypkie nie nadają się do stosowania w przypadku wycieków agresywnych substancji, w tym glikoli, zasad, kwasów czy innych, szkodliwych chemikaliów. Do tego typu substancji przeznaczone są specjalne chłonne maty, charakteryzujące się powłoką, która zapobiega dostaniu się szkodliwej substancji do podłoża. W zależności od ilości warstw, z których została złożona, może mieć zastosowanie do niewielkich wycieków płynów przemysłowych, wody lub oleju, jak i większych przestrzeni zalanych przez agresywne chemikalia. W przypadku rozległych wycieków może być konieczne użycie rękawów sorpcyjnych, które ogrodzą teren i nie umożliwią wydostaniu się cieczy poza obszar działania ekipy sprzątającej czy straży. Po więcej produktów jak sorbenty, można udać się na stronę www sklepu Ferpol.

Specjalistyczne sorbenty znajdują zastosowanie nie tylko w pracy służb ratowniczych czy porządkowych. Każdy warsztat, laboratorium czy zakład produkcyjny, w którym wykorzystuje się substancje ciekłe, powinien być wyposażony w sorbenty umożliwiające profilaktykę oraz szybkie i skuteczne usuwanie szkodliwych substancji.