pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 5 lutego 2021
  • wyświetleń: 942

Wytrzymała posadzka? Podłoga żywiczna to inwestycja na wiele lat!

Materiał partnera:

Jeśli rozważamy remont bądź właśnie mamy do wykończenia mieszkanie, to warto zastanowić się nad nową podłogą, która będzie estetyczna, bezpieczna, ale i nie będzie sprawiać nam problemów przez najbliższe lata. Zwłaszcza teraz inwestycja w wytrzymałe materiały może się naprawdę opłacić, odciążając nas z ewentualnych wydatków na naprawy.

podłoga żywiczna


Wykańczając mieszkanie czy dom, podłoga jest dosłownie podstawą, od której zaczynamy myśleć o całej aranżacji. Poza ścianami zajmuje najwięcej przestrzeni w każdym pomieszczeniu, jest najbardziej eksploatowana, a co za tym idzie najbardziej narażona na zabrudzenie, zalanie czy uszkodzenie z powodu zarysowania czy upadku ciężkich przedmiotów. Prawdopodobnie najpopularniejszym rozwiązaniem są podłogi z materiałów drewnopochodnych, jednak nie oznacza to, że jest to opcja najbardziej korzystna. Pewną nowością w lokalach o charakterze mieszkaniowym są posadzki żywiczne. W halach przemysłowych, wielkopowierzchniowych garażach czy w hangarach lotniczych podłoga żywiczna jest używana od lat, co daje pewne wyobrażenie o tym, z jakim materiałem mamy do czynienia. Czy jednak sprawdzi się w domu?

Posadzki żywiczne mogą być wykończone na różny sposóbPodłoga żywiczna może być barwiona na jeden kolor bądź prezentować ich mieszankę, do tego może być wykończona na mat bądź błysk. Dzięki temu sprawdzi się zarówno w kuchni, jak w salonie czy w gabinecie. Świetnie nadaje się również do przestrzeni biurowych czy do... piwnicy bądź kotłowni. Posadzki żywiczne są bowiem nie tylko estetyczne, ale również:

  • niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i obciążenie
  • wodoodporne i chemoodporne, co sprawia, że w niezwykle łatwy sposób się je czyści, a bezspoinowa konstrukcja sprawia, że wilgoć nie dostaje się pod posadzkę
  • niepalne
  • w przypadku żywic poliuretanowych odporne na temperatury od -20 do 70 stopni Celsjusza oraz na promienie UV, co umożliwia instalację takiej posadzki na balkonie czy tarasie


Powyższe cechy jasno pokazują, że posadzki żywiczne są znacznie bardziej wytrzymałe niż konkurencyjne rozwiązania.

Posadzki żywiczne - cena za metr kwadratowyBiorąc pod uwagę fakt, że prawidłowo zamontowana posadzka z żywicy może wytrzymać nawet dekadę eksploatacji, koszt również jest zaletą. Jeśli chodzi o posadzki żywiczne, cena za metr kształtuje się różnie jedynie w zależności od materiału. Porównaliśmy ceny u wiodącego producenta żywic polimerowych w Polsce, firmy Techniart:

  • Żywica poliuretanowa, którą można stosować na zewnątrz, kosztuje ok. 114zł za m2 w wersji bezbarwnej, natomiast barwiona kosztuje ok. 68zł.
  • Żywica epoksydowa, która lepiej sprawdza się w mniej nasłonecznionych wnętrzach, to ok. 72zł za wersję bezbarwną i ok. 44zł za barwioną.


Przy czym należy wziąć uwagę, że materiał sprzedawany jest w opakowaniach o określonej pojemności, więc w zależności od metrażu, jaki chcemy zagospodarować, prawdopodobnie zostaniemy z pewną nadwyżką, którą należy doliczyć. Istotna jest również liczba warstw, jaką planujemy, jak również ich grubość. To warto ustalić ze specjalistami.

Co jeśli podłoga żywiczna ulegnie zniszczeniu?Jeśli dojdzie do momentu, w którym posadzka z żywicy zostanie zarysowana bądź pojawią się poważne ubytki, na szczęście nie ma potrzeby wymieniania całej podłogi! Wystarczy nanieść nową, wierzchnią warstwę, co jest nie tylko korzystne cenowo, ale również czasowo. Żywica ma właściwości samopoziomujące, więc jest materiałem, z którym stosunkowo łatwo się pracuje. Jeśli nie mieliśmy z nią wcześniej do czynienia, warto skorzystać z doświadczonej ekipy, która zamontuje nam posadzkę, ale wówczas możemy nauczyć się na przyszłość i ewentualne prace dodatkowe przeprowadzać już samemu.