pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 22 stycznia 2021
  • wyświetleń: 5556

[ZDJĘCIA] Samorządowcy oddali hołd ofiarom Marszu Śmierci

Włodarze powiatu pszczyńskiego oraz gmin złożyli dzisiaj hołd ofiarom Marszu Śmierci na ziemi pszczyńskiej. Zbiorowe mogiły znajdują się w kilku miejscowościach naszego powiatu.

Samorządowcy oddali hołd ofiarom Marszu Śmierci - 22.01.2021 · fot. Powiat


Mija 76 lat od ewakuacji więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W sześciu miejscowościach powiatu pszczyńskiego uczczono pamięć ofiar "Marszu Śmierci". Każdego roku w obchodach rocznicy Marszu Śmierci, organizowanych przez powiat pszczyński, biorą udział samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele wielu organizacji społecznych oraz uczniowie szkół z terenu powiatu wraz z nauczycielami i dyrektorami.

76. rocznica "Marszu Śmierci" - 22.01.2021 · fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna


W tym roku, w imieniu mieszkańców włodarze powiatu i gmin oddali hołd ofiarom, składając kwiaty i zapalając znicze w miejscach pamięci i zbiorowych mogiłach w Miedźnej, Pszczynie, Suszcu, Studzionce, Pawłowicach i Brzeźcach. W Miedźnej reprezentowane było również "Pro Memoria" - Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939, a w Brzeźcach tamtejsza Rada Sołecka.

76. rocznica Marszu Śmierci - złożenie kwiatów w Miedźnej - 22.01.2021 · fot. UG Miedźna


W styczniu 1945 r. wyprowadzono z obozu 56 tysięcy więźniów w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, nazywanych marszami śmierci. Główne trasy prowadziły do Wodzisławia Śląskiego i Gliwic, skąd dalej więźniów transportowano do III Rzeszy. Szacuje się, że w pieszych kolumnach ewakuacyjnych zginęło nawet 15 tysięcy osób - z przemęczenia, wyziębienia lub od strzałów w tył głowy oddanych przez esesmanów. Główna trasa z Oświęcimia do Wodzisławia liczyła 63 km i wiodła przez miejscowości powiatu pszczyńskiego.

- Pamięć o tragicznych wydarzeniach 1945 roku nigdy nie powinna zaniknąć. Powinna być ona dla wszystkich nas i przyszłych pokoleń nauką i przestrogą, jakie konsekwencje mogą nieść za sobą rasizm i brak szacunku dla innych narodów oraz wyznań. Nie można pozwolić na nienawiść, pogardę wobec drugiego człowieka - powiedziała zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok.

76. rocznica Marszu Śmierci - złożenie kwiatów w Pawłowicach - 22.01.2021 · fot. UG Pawłowice


Wśród samorządowców nie milkną echa hejterskiego ataku na wykład Sławomira Pastuszki, młodego historyka z Pszczyny o ofiarach Marszu Śmierci na ziemi pszczyńskiej (pisaliśmy na ten temat tutaj). Na wydarzenie prowadzone w formule online wdarło się kilkunastu młodych ludzi, którzy kierowali obraźliwe komentarze wobec prowadzącego i słuchaczy oraz włączyli nagranie z przemówienia Hitlera.

- Dzisiaj odwiedzając jak co roku o tej porze zbiorowe mogiły ludzi, którzy zginęli w czasie Marszu Śmierci, rozmawiałam z samorządowcami, że nie możemy tego absolutnie zostawić. Urodził się pomysł, żeby wesprzeć szkoły w realizacji historycznych projektów edukacyjnych, żeby młodzież mogła zająć się badaniami naukowymi i społecznymi w ramach tych projektów np. opieką nad takimi miejscami, ale też nad rodzinami osób, które zginęły w Marszu Śmierci. Ta sytuacja to czerwona lampka, która powinna wszystkim zaświecić się bardzo mocno. To sygnał dla rodziców, nauczycieli, wychowawców, katechetów, dla wszelkich społeczników, że dzieje się bardzo źle. Dlatego tu muszą być konkretne działania - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Podkreśla, że chodzi przede wszystkim o pamięć, by młodzi ludzie badali przeszłość, żeby zrozumieli jaka jest ważna, ile kryje w sobie cierpienia. - Młodzi ludzie muszą rozumieć, że postawy, jakie zaprezentowali ci hejterzy, są godne potępienia - dodaje starosta.

BM / pless.pl
źródło: Powiat, UG Pawłowice, UM Pszczyna, UG Miedźna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.