pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 23 stycznia 2021
  • 25 stycznia 2021
  • wyświetleń: 7694

Pszczynianka laureatką konkursu za nakładkę na protezę nogi

Oliwia Otręba została laureatką konkursu Young Design 2020. Mieszkanka Pszczyny zaprezentowała Kapitule Stypendialnej elastyczną nakładkę na protezę kończyny dolnej.

Elastyczna nakładka na protezę kończyny dolnej projektu Oliwii Otręby
Elastyczna nakładka na protezę kończyny dolnej projektu Oliwii Otręby · fot. www.iwp.com.pl/young_design


Young Design to pierwszy w Polsce program stypendialny przeznaczony dla studentów i absolwentów uczelni kształcących w kierunku wzornictwa (pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku). Konkurs ma na celu wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia - takich, którzy rozumieją rynek i będą umieli w przyszłości pracować z przemysłem.

21 stycznia Kapituła Stypendialna wybrała laureata spośród finalistów, którzy prezentowali siebie i swoje portfolio. Główną nagrodę otrzymał projektant, który poza dobrymi projektami najlepiej zaprezentował swoje umiejętności i kompetencje potrzebne do współpracy z przyszłymi pracodawcami.

Stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w konkursie Young Design 2020 otrzymała Oliwia Otręba, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, która zaprezentowała przed Kapitułą Stypendialną Cover Voronoi - personalizowaną, elastyczną nakładkę na protezę kończyny dolnej. Powstała ona dla pacjenta łódzkiej firmy PROTEO, która wytwarza protezy w oparciu o technologie skanu 3D oraz druku 3D. Nakładka nie tylko osłania elementy protezy, lecz także nadaje kształt symulujący zdrową kończynę, co jest szczególnie pożądane przez użytkowników w przypadku noszenia długich spodni. Cover wyróżnia też sposób mocowania - sprawia, że produkt jest jednoelementowy i nie przemieszcza się podczas codziennego użytkowania. Projekt jest zrobiony z materiału TPU i powstał w technologii druku 3D HP Multi Jet Fusion.

- Skąd wziął się pomysł? Razem z PROTEO chcemy dać pacjentom większy komfort użytkowania protez. Naszym celem jest też zapewnienie użytkownikom większej możliwości personalizowania protez - tak, żeby mogli czuć się w nich jak najlepiej. Cover odpowiada na obydwie potrzeby. W przypadku pacjentów, którzy nie chcą pokazywać swojej protezy, nakładka spełnia swoje zadanie symulując zdrową kończynę. Są też osoby, które bardzo lubią chwalić się swoją protezą, dlatego mają możliwość dostosowania wyglądu według własnych upodobań - tłumaczy Oliwia Otręba.

---

Oliwia Otręba - urodzona w Pszczynie, studentka wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się projektowaniem personalizowanych protez kończyn dolnych w oparciu o technologie druku 3D i skanu 3D dla łódzkiej firmy PROTEO. Tworzy też projekty systemów informacji w Blank Studio z Tychów. Satysfakcję sprawiają jej projekty, dzięki którym pomaga innym - często potrzebującym. Przede wszystkim kieruje się empatią oraz praktycznością. Marzy o tworzeniu protez dla zwierząt. W wolnych chwilach uwielbia chodzić po górach, oglądać filmy science-fiction i wyścigi Formuły 1 oraz czytać książki popularnonaukowe.

BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.