pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 10 stycznia 2021
  • 11 stycznia 2021
  • wyświetleń: 6073

[WIDEO] Tak brzmią zabytkowe organy z Brzeźc po renowacji

W ostatnich tygodniach zakończyły się prace konserwatorskie organów w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach. Dzięki wsparciu powiatu pszczyńskiego powstały profesjonalne nagrania muzyki organowej. Teraz każdy może posłuchać wyjątkowego brzmienia tego zabytkowego instrumentu.Zakończył się remont konserwatorski organów marki Martin Binder & Sohn z 1912 r. w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach - pisaliśmy o tym tutaj. Instrument figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Pierwszy z etapów prac był współfinansowany przez powiat pszczyński i gminę Pszczyna.

Dzięki wsparciu powiatu w kościele w Brzeźcach miały miejsce profesjonalne nagrania organowe. Wszystko po to, aby zaprezentować walory odrestaurowanego instrumentu. - Ze względu na aktualne ograniczenia nie jest możliwa organizacja koncertu dla szerokiej rzeszy zainteresowanych. Dlatego możliwości tego wyjątkowego, ponad 100-letniego instrumentu zostały uchwycone i są prezentowane dzięki nagraniom, które powstały dzięki wsparciu powiatu pszczyńskiego - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.Za organami zasiadł Michał Duźniak, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach. Realizatorem nagrań była firma Classical Sound Studio. Nagranych zostało 18 utworów. Ich tematyka jest szeroka i nawiązuje do rożnych okresów liturgicznych w kościele.

- Nagrania są doskonałym podsumowaniem trwającego prawie 15-miesięcy remontu organów, którego koszt wyniósł prawie 100 tys. zł. Będą służyć do działań promocyjnych, a w przyszłości mogą stanowić materiał do wydania płyty - informuje ks. Andrzej Ahnert, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach.Efekty nagrań muzyki organowej można podziwiać na kanale parafii pw. M. B. Szkaplerznej w Brzeźcach na YouTube oraz w serwisie SoundCloud

BM / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.