pless.pl

Wiadomości

  • 5 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1320

Czy internet mobilny może zastąpić stacjonarny?

Materiał partnera:

Praca zdalna, większa mobilność edukacyjna i zawodowa, nowe sposoby spędzania wolnego czasu, a także sytuacja epidemiczna w Polsce i na świecie - to wszystko wpłynęło na wzrost zainteresowania internetem mobilnym. Kto najchętniej korzysta z tego rozwiązania? Sprawdzamy, czy to dobra alternatywa dla stałego łącza.

Czy internet mobilny może zastąpić stacjonarny?


Generacja XYZ, czyli trzy pokolenia mobileWedług najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego "Społeczeństwo informacyjne w Polsce 2020 r." w mijającym roku dostęp do internetu posiadało aż 90% gospodarstw domowych. Choć osoby urodzone w latach 80. i 90. niekiedy z lekkim rozrzewnieniem wspominają czasy, w których dostęp do sieci był na wagę złota ("A pamiętacie, jak trzeba było odłączyć telefon, żeby skorzystać z internetu?"), to pokolenie urodzone po roku 2000 nie wyobraża sobie życia offline ("To gdzie szukaliście informacji, jak nie było Wikipedii?"). Równie dobrze mogłoby obie wyobrazić życie bez elektryczności. Gdy na rynku pojawiły się pierwsze smartfony i tablety, szybko okazało się, jednak że internet stacjonarny to nie wszystko.
Badania GUS świetnie pokazują tę tendencję. W 2019 roku ze stacjonarnego internetu szerokopasmowego korzystało 54,3% ankietowanych, a z internetu mobilnego 62,3%. Wystarczyło 12 miesięcy, aby internet mobilny dogonił stacjonarny! Rok później z internetu stacjonarnego korzystało 67,7%, a z internetu mobilnego już 66,7% badanych. Na zmianę zachowania użytkowników w sieci wpłynęła m.in. sytuacja epidemiczna w Polsce i na świecie.

Internet mobilny w czasach home office’u i nauki zdalnejPandemia koronawirusa mocno namieszała w wielu branżach. Co czwarta osoba ankietowana w cytowanym powyżej badaniu GUS zadeklarowała, że pracuje zdalnie. Szybki i stabilny internet - tego obecnie oczekują współcześni użytkownicy sieci. Raport Digital 2019 z Hootsuite oraz We Are Social pokazuje, że Polacy spędzają w sieci średnio 6 godzin i 42 minuty dziennie. Można jednak śmiało założyć, że w czasach pracy i nauki zdalnej czas ten znacznie się wydłużył. Gdy internet służy nie tylko rozrywce, ale także edukacji, a dla wielu osób jest głównym narzędziem pracy, jego użytkownicy nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek ograniczenia. Operatorzy sieci komórkowych nieustannie rywalizują więc o klientów, kusząc atrakcyjnymi cenami i bogatą ofertą.

Internet mobilny - dla kogo?Coraz więcej osób zaczęło pracować zdalnie, ale... niekoniecznie w miejscu zamieszkania. Internet mobilny umożliwia zarabianie pieniędzy, zdobywanie wiedzy oraz korzystanie z rozrywki z dowolnego miejsca na świecie (oczywiście, jeśli w pobliżu znajduje się nadajnik operatora). To dobre rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują (zarówno służbowo, jak i prywatnie) i w związku z większą mobilnością zawodową często się przeprowadzają.

Choć nowe osiedla mieszkaniowe wyrastają jak grzyby po deszczu we wszystkich miastach Polski, zdarza się, że operatorzy telefonii komórkowej nie nadążają za deweloperami. Dostęp do szybkiego i stabilnego internetu stacjonarnego bywa więc w niektórych miejscach mocno ograniczony. Internet mobilny nie wymaga instalacji dodatkowych urządzeń. Wystarczy karta SIM i router lub smartfon. To dobre rozwiązanie dla osób, które z różnych względów nie mogą liczyć na dostęp do internetu światłowodowego.

Czy wobec tego internet mobilny może w niedalekiej przyszłości zastąpić stacjonarny? Zupełne wyparcie w najbliższym czasie raczej nie wchodzi w grę. Może być jednak ciekawą alternatywą dla stałego łącza. Wiele zależy m.in. od infrastruktury komunikacyjnej danego operatora oraz potrzeb użytkowników zamieszkujących jedno gospodarstwo domowe. Warto pamiętać, że internet mobilny, mimo wielu zalet, ma także swoje ograniczenia. Jego prędkość po wykorzystaniu dostępnego w pakiecie limitu danych zauważalnie spada. W wielu przypadkach może jednak z powodzeniem zastąpić stacjonarny.

Jak działa porównywarka operatorów?Jeśli nie wiesz, jaki internet mobilny wybrać i nie masz czasu na wnikliwe analizowanie wszystkich dostępnych na rynku ofert, możesz skorzystać z dostępnych bezpłatnie internetowych porównywarek. W ciągu kilku sekund dowiesz się, jacy operatorzy dostarczają internet w Twojej okolicy.