pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 15 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1951

Zakończono prace konserwatorskie zabytkowych organów w Brzeźcach

Zakończył się drugi i ostatni etap prac konserwatorskich zabytkowego instrumentu w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach. Pierwszy etap przy organach został przeprowadzony w 2019 r.

Zakończono prace konserwatorskie zabytkowych organów w Brzeźcach · fot. M. Dąbrowska / Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


W realizowanym w 2020 r. etapie drugim wykonano renowację membran rejestrowych i tonowych, a w ramach etapu trzeciego kompleksową konserwację stołu gry z klawiaturami manuałowymi i klawiaturą pedałową, jak również renowację membran aparatów połączeniowych.

Doceniany przez znawców tematu instrument firmy "Martin Binder & Sohn" pochodzi z 1912 r., opus 277. Martin Binder w 1875 r. założył w Pfaffenhofen an der Ilm firmę produkującą organy, którą wraz ze swoim szwagrem Willibaldem Siemannem w 1890 r. przeniósł do Ratyzbony (od tego momentu firma funkcjonowała pod nazwą "Binder & Siemann"). W 1900 r. firma została rozdzielona: zakład w Monachium został przemianowany na "Siemann & Co", a główny zakład w Ratyzbonie na "Martin Binder & Sohn" (syn Bindera Eugen dołączył do firmy w 1895 r.). Do śmierci założyciela firmy w 1904 r. firma zbudowała aż 140 instrumentów. Od 1909 r. (kiedy Eugen Binder przeniósł się do Ameryki) firma w Ratyzbonie działała jedynie jako filia "Willibald Siemann" & Co.

Tegoroczny zakres realizowany był ze środków własnych Parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach.

Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego pod pozycją A/237/09 na mocy decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 20.03.2009 r. Organy z wyposażenia kościoła, firmy Martin Binder & Sohn z 1912 r., op. 277 figurują w wojewódzkiej ewidencji zabytków.

BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.