
Wiadomości
- 8 grudnia 2020
- wyświetleń: 4323
Wystawa kamieni z całego świata w Muzeum Militarnych Dziejów Śląska
W piątek, 4 grudnia w Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie została otwarta wystawa poświęcona kamieniom i minerałom ukrytym pod ziemią. Jej autorem jest Zenon Kluba. Ekspozycja stanowi uhonorowanie zawodu górnika.
Muzeum Militarne Dziejów Śląska w Pszczynie przynajmniej raz w roku przygotowuje okresową wystawę. - Niniejsza jest jednak szczególna i niepowtarzalna. Pokazuje piękno kamieni i minerałów, którym jak w przypadku autora wystawy Zenona Kluby można się zwyczajnie zarazić - pisze prof. Marian Małecki we wstępie publikacji wydanej przez Pro Memoria. Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939 z okazji otwarcia wystawy "Piękno zamknięte w kamieniu".
Wystawa pozostaje zamknięta dla publiczności, aż do momentu otwarcia muzeów w Polsce. Wirtualne zwiedzanie zostanie udostępnione za pośrednictwem internetowego kanału na YouTube.
- Pomysł wystawy zrodził się znienacka. Wraz z małżonką chcieliśmy zaprezentować minerały, które zbieramy, bądź kupujemy i kolekcjonujemy już od 10 lat. Idea połączenia Barbórki z otwarciem wystawy jest moim osobistym pragnieniem, bowiem całe moje życie jest związane z kopalniami - mówi Zenon Kluba, górnik, dziennikarz i autor wystawy, który swoją pasją zaraził małżonkę Mariolę Skatułę-Klubę.

Wystawa składa się z kilku części. W podświetlonych gablotach ułożone zostały kamienie, skamieliny i biżuteria. W centralnej części wystawy znajduje się mundur górniczy, szpada, lampa i bryła węgla mające przypominać mieszkańcom ziemi pszczyńskiej i Górnego Śląska o zawodzie i pracy górnika. Na stolikach stoją lampy witrażowe wykonane przez autora wystawy, a po bokach rysunki złóż geologicznych okolic Pszczyny i nie tylko.
Wystawę poprzez przecięcie symbolicznej wstęgi otworzyli przedstawiciele władz powiatu pszczyńskiego oraz gminy Pszczyna. - Zamysłem jej autora było pokazanie bogactwa ukrytego w kamieniu pod ziemią, nie tylko węgla. Stąd nieprzypadkowo w Barbórkę otworzyliśmy wystawę poświęconą kamieniom szlachetnym i półszlachetnym Śląska i świata - mówi wicestarosta Damian Cieszewski i dodaje, że wystawa stanowi uhonorowanie braci górniczej w związku z ogłoszonym scenariuszem likwidacji polskich kopalń.

- Wystawę otwieramy dzięki Państwa działalności, dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu, dzięki chęci przekazywania wiedzy i historii. Ta ekspozycja to doskonała lekcja o naszej ziemi, o Śląsku. Pokazuje symbol czasu, a także pracy i zawodu górnika - mówił podczas otwarcia burmistrz Dariusz Skrobol.
Jak dodała Barbara Sopot-Zembok, zastępca burmistrza, wystawa jest kolejnym dowodem na to, że przeznaczenie Domku Ogrodnika w pszczyńskim parku na cele kulturalne i wystawiennicze było słuszną decyzją.
Zobacz także

"Żubr w książęcych lasach pszczyńskich" - wystawa w Stajniach Książęcych już dostępna!

[FOTO] W Pszczynie otwarto Międzynarodową Wystawę "3500 lat Historii Biblii"

TrwaHistorie napisane pędzlem: wystawa malarstwa Jerzego Dobrego w pckulu

Gorący tematDwie restauracje z pszczyńskiej Wodnej Wieży wśród najlepszych w Polsce!

TrwaŻubr w książęcych lasach pszczyńskich: 160 lat historii żubrów na Górnym Śląsku

Gorący temat[ZDJĘICA] Święcenie koszyczków i rodzinne poszukiwanie pisanek w skansenie
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.