pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 30 listopada 2020
  • wyświetleń: 818

Niemal 750 mieszkańców skorzystało już z bezpłatnej pomocy prawnej

Zarząd Powiatu Pszczyńskiego wybrał podmiot, który będzie świadczył usługi prawne w powiecie pszczyńskim w nadchodzącym roku. Okazuje się, że w 2020 roku udzielono już niemal 750 porad prawnych na terenie całego powiatu pszczyńskiego.

Zarząd Powiatu Pszczyńskiego spośród dziewięciu ofert złożonych w ramach otwartego konkursu na realizację zadania z zakresu prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie powiatu pszczyńskiego w 2021 roku wybrał ofertę Stowarzyszenia na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego "Dogma". Na realizację zadań łącznie przeznaczono blisko 130 tys. zł.

W tym roku udzielono już niemal 750 porad prawnych na terenie całego powiatu pszczyńskiego. Głównie o pomoc prawną zwracają się mieszkańcy w wieku od 35 do 45 lat. Uzyskanie prawa do lokalu mieszkalnego po krewnym lub znajomym, przestępstwa i wykroczenia, a także sprawy rodzinne (najczęściej ustanie małżeństwa, dochodzenie alimentów i separacja) to problemy, z którymi mieszkańcy najczęściej zwracali się o udzielenie pomocy prawnej.

- Wachlarz pomocy jest bardzo szeroki. Osoby, które są w trudnej życiowej sytuacji, potrzebują pomocy w rozłożeniu długu na raty, spłacie pożyczek, mają kłopoty mieszkaniowe, problemy w pracy, problemy rodzinne, odziedziczyły długi, mogą zwrócić się po bezpłatną pomoc prawników. W czasie epidemii nie trzeba wychodzić z domu - porady udzielane są telefonicznie - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

W powiecie pszczyńskim od pięciu lat nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest na terenie każdej gminy. Lokale na ten cel nieodpłatnie udostępniają samorządy gminne. Od początku 2020 roku prócz nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mieszkańcy mogą korzystać także z bezpłatnych mediacji.

Część punktów prowadzona jest przez adwokatów i radców prawnych wskazanych przez Okręgową Radę Adwokatów oraz Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych.

Darmowa pomoc adwokatów i radców przysługuje osobom, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej oraz przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, którzy w ostatnim roku nie zatrudniali innych osób.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.