Reklama

Wiadomości

 • 19 listopada 2020
 • 20 listopada 2020
 • wyświetleń: 9040

Stary Dworzec w Goczałkowicach-Zdroju Dworcem Roku 2020!

Stary Dworzec w Goczałkowicach-Zdroju wygrywa tegoroczną edycję konkursu Fundacji Grupy PKP i Fundacji ProKolej - Dworzec Roku! Piękny obiekt odnowiony przez gminę okazał się najlepszy w kraju!

Dworzec Goczałkowice-Zdrój
Odnowiony dworzec PKP w Goczałkowicach-Zdroju · fot. Andrzej Pawłowicz / Black & White


W trzyetapowym konkursie goczałkowicki obiekt pokonał ponad 100 budynków z całej Polski. W finale znalazło się 10 dworców, a zdaniem jury, najlepszy okazał się Stary Dworzec w Goczałkowicach-Zdroju. Wyniki zostały ogłoszone 19 listopada podczas 10. Kongresu Kolejowego.

- To ogromne wyróżnienie dla obiektu, który dziś jest wizytówką naszej gminy, ale jeszcze kilka lat temu był niemal ruiną. Cieszę się, że inwestycja, której się podjęliśmy - poprzedzona wieloletnimi staraniami o przejęcie dworca od PKP - daje tak wspaniałe efekty. Świadczą o tym opinie mieszkańców, turystów i kuracjuszy odwiedzających Goczałkowice, a także ekspertów w konkursie - mówi Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój.

"Dworzec jak feniks z popiołów!" - tak określono zwycięski obiekt, który kilkanaście lat temu wyglądał zupełnie inaczej. W 2002 r. budynek strawił poważny pożar, zniszczony obiekt stał pusty.

stary dworzec w Goczałkowicach
Tak dworzec wyglądał w 2014 r., przed remontem przeprowadzonym przez gminę · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Po długoletnich staraniach, w 2013 r. gminie Goczałkowice-Zdrój udało się przejąć od PKP budynek. Rok później ogłoszono przetarg na remont, w celu utworzenia w wyniszczonych murach dworca Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Prace realizowano w dwóch etapach, a całkowity koszt inwestycji wyniósł 3 mln zł. Część środków gmina pozyskała z Unii Europejskiej.

Otwarcie obiektu odbyło się w kwietniu 2016 r. W odnowionych, pięknych pomieszczeniach Starego Dworca zlokalizowano poczekalnię dla podróżnych, Punkt Informacji Turystycznej, przechowalnię bagaży, wypożyczalnię sprzętu rekreacyjnego, mini bibliotekę, kącik dla maluchów oraz toalety. Ponadto, dla miłośników flory i fauny na zewnątrz, od strony peronów kolejowych zainstalowano lunety obserwacyjne. Na I piętrze podmiot zewnętrzny prowadzi Centrum Sztuki Zdrowia m.in. ze studiem jogi, można też wynająć apartament.

Dworzec Goczałkowice-Zdrój
Odnowiony dworzec PKP w Goczałkowicach-Zdroju · fot. Andrzej Pawłowicz / Black & White


Nagroda dla Starego Dworca została przez jury przyznana za:
 • wzorową rewitalizację dziedzictwa architektury kolejowej,
 • umiejętne dostosowanie do zmieniających się potrzeb w zakresie obsługi podróżnych,
 • twórczą i społecznie korzystną adaptację dla publicznych funkcji, które w nowym wymiarze integrują dworzec z życiem gminy,
 • odwagę władz samorządowych do realizowania niekonwencjonalnych pomysłów na kształtowanie przestrzeni dworcowej.


Nagrodę przyznało sześcioosobowe jury w składzie:
 • Tomasz Kammel (prezenter telewizyjny, specjalista w dziedzinie komunikacji międzyludzkiej),
 • dr inż arch. Daniel Ogrodnik (pracownik badawczo-dydaktyczny w Katedrze Planowania Przestrzennego, Projektowania Urbanistycznego i Ruralistycznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej),
 • Zbigniew Maćków (architekt, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP w latach 2010-2018),
 • Katarzyna Szadkowska (dyrektor Biura Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego),
 • Iwona Budych (prezes zarządu Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe, ekspert w zakresie połączeń transgranicznych, prezes Zarządu Stowarzyszenia Polsko-Niemiecka Kolej Pasażerska),
 • Łukasz Malinowski (dziennikarz, redaktor naczelny "Rynku Kolejowego" i dyrektor zarządzający wydawnictw w Zespole Doradców Gospodarczych TOR).


Nagrodę publiczności w głosowaniu internautów zdobył dworzec Przemyśl Główny.

BM / pless.pl

źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.