pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 21 października 2020
  • wyświetleń: 1364

Pomoc dla rodzin w kryzysie - psycholog rodzinny Katowice

Materiał partnera:

W społeczeństwie powoli rośnie świadomość korzyści płynących z terapii psychologicznej. Jednak często problemy jednej osoby rzutują na relacje w całym domu - utrudniają komunikację, prowadzą do konfliktów pomiędzy małżonkami lub rodzicami i dziećmi. W takich przypadkach istotne jest, by pomocą objąć całą rodzinę, w czym pomoże doświadczony psycholog rodzinny Katowice to miasto, w którym znajdziemy odpowiedniego specjalistę.

1. Wskazania do psychoterapii rodzinnej
2. Przebieg spotkań z psychologiem


Członkowie rodziny decydując się na wspólną terapię muszą podejść do niej z otwartością i szczerością, bo tylko wówczas psycholog może pomóc w rozwiązaniu problemów i wskazać drogę do radzenia sobie z emocjami już po zakończeniu cyklu terapeutycznego.

1. Wskazania do wizyty u psychologaZwykle członkowie rodziny sami czują, że w ich relacje przechodzą kryzys i bez pomocy osoby z zewnątrz nie będą potrafili go pokonać. Początkiem problemów mogą być różne traumatyczne wydarzenia, choroby lub utrwalone błędy w komunikacji. Bardzo często impulsem do szukania fachowego wsparcia są problemy wychowawcze związane z nastoletnim buntem, depresją młodzieńczą, zaburzeniami odżywiania lub nagłą zmianą zachowania u najmłodszych domowników. Jednak terapia rodzinna może być także metodą towarzyszącą w leczeniu depresji, alkoholizmu czy chorób psychicznych, które dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych.

2. Przebieg spotkań z psychologiem rodzinnymPodjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii rodzinnej zwykle nie jest łatwe, tym bardziej, że w sesjach powinni brać udział wszyscy jej członkowie. W mieście Katowice psycholog podejdzie do tego problemu indywidualnie, umożliwiając spotkania dopasowane do trybu życia zainteresowanych.

Pierwsza wizyta w gabinecie ma formę konsultacji, podczas której rozpoznane zostają problemy rodziny oraz dobierana jest najlepsza forma terapii. Znając przyczyny konfliktów lub negatywnych zachowań, psycholog może zaproponować drogę dochodzenia do naprawy relacji.

Przebieg kolejnych sesji jest mocno zindywidualizowany. Mogą być prowadzone w większym gronie, a później dotyczyć tylko niektórych członków rodziny. Pomiędzy spotkaniami musi zostać zachowana dwutygodniowa przerwa, która służy temu, by osoby biorące udział w terapii zyskały czas na samodzielne przemyślenia i miały szansę wprowadzić w życie nowe wzorce zachowań. Trudno jednoznacznie określić, jak długo będzie trwał cykl terapeutyczny. Przy drobnych konfliktach może pomóc już kilka spotkań, analiza i naprawa głębszych problemów zwykle wymaga kilkunastu spotkań z psychologiem.

undefined