pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 października 2020
  • 22 października 2020
  • wyświetleń: 6634

Studzionka, Rudołtowice i Wola docenione na szczeblu wojewódzkim

W październiku Zarząd Województwa Śląskiego rozstrzygnął konkurs Piękna Wieś Województwa Śląskiego. Wśród wygranych znalazły się dwa sołectwa z gminy Pszczyna. Doceniono także Amatorską Grupę Teatralną z Woli.

Studzionka - konkurs Piękna wieś województwa śląskiego 2020


W kategorii najpiękniejsza wieś województwa śląskiego I miejsce i nagrodę w wysokości 27 000 zł zdobyła Studzionka (II miejsce - Kozy, III miejsce - Bycina). Z kolei Rudołtowice zajęły I miejsce w kategorii najlepsza strona internetowa sołectwa i za to wyróżnienie otrzymały 2 000 zł (II miejsce - Kleszczów, III miejsce - Rogoźnik).

- To wspaniała informacja. Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. Studzionka to piękne sołectwo, a wręcz - jak zadecydowało jury konkursu, najpiękniejsze w całym województwie. Dzięki wielkiej aktywności mieszkańców Studzionka cały czas się zmienia, rozwija, a jednocześnie zachowuje swój unikalny, sielski charakter - powiedział po ogłoszeniu wyników sołtys Studzionki Ireneusz Gruszka. - Żyjąc w Studzionce, staramy się pamiętać o naszych korzeniach i początkach naszej Małej Ojczyzny. Stale odkrywamy historię naszych przodków i miejsce ich życia - dodał.

Gratulacje mieszkańcom Studzionki i Rudołtowic złożył burmistrz. - Ziemia pszczyńska to wspaniały region i jestem dumny, że w takich plebiscytach jest ona również dostrzegana. Nasze sołectwa są doskonałą wizytówką gminy Pszczyna. Cieszę się, że z powodzeniem biorą one udział w podobnych konkursach. Serdecznie gratuluję mieszkańcom i sołtysom - powiedział Dariusz Skrobol.

Studzionka - konkurs Piękna wieś województwa śląskiego 2020
Studzionka - konkurs Piękna wieś województwa śląskiego 2020


Sukces odnotowała także gmina Miedźna. Amatorska Grupa Teatralna z Woli prowadzona przez Bronisławę Niesyto - laureatkę tegorocznego "Miedźniańskiego ula" - zdobyła III miejsce w kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje za spektakl "Kiszyni kapusty". Za to wyróżnienie przyznano 3000 zł.

Celem konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego" jest wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzanie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Coroczny konkurs promuje także działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców wsi.

Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach:
  • Najpiękniejsza wieś
  • Najpiękniejsza zagroda wiejska
  • Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi
  • Najlepsza strona internetowa sołectwa
  • Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe


Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zgłoszenie udziału przez gminę. O wyborze najlepszych rozwiązań zadecyduje komisja, która wizytuje gminy i gospodarstwa.

BM / pless.pl, źródło: UM Pszczyna, Urząd Marszałkowski

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.