pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 7 października 2020
  • wyświetleń: 1710

Jakie są najczęstsze powody odrzucenia wniosku o pożyczkę pozabankową?

Materiał partnera:

Instytucje pozabankowe specjalizujące się w udzielaniu szybkich pożyczek samodzielnie określają warunki ich przyznawania. Złożyłeś wniosek o chwilówkę i otrzymałeś decyzję odmowną? Poznaj 5 najczęstszych powodów, dla których firmy pożyczkowe odrzucają wnioski o pożyczki.

Jakie są najczęstsze powody odrzucenia wniosku o pożyczkę pozabankową?


1. Niespełnienie wymogów formalnychJednym z częstszych powodów, dla których firma pożyczkowa może odrzucić wniosek o pożyczkę, jest niespełnienie przez klienta wymogów formalnych. Większość pożyczkodawców wymaga, aby klient:

  • spełnił kryterium wieku - choć kilku pożyczkodawców ma w ofercie pożyczki dla osób w wieku od 18 lat, najczęściej klient musi mieć co najmniej 21 lat,
  • posiadał indywidualny rachunek bankowy - weryfikacja danych przelewem z konta należącego do dwóch osób zakończy się niepowodzeniem,
  • potwierdził chęć otrzymania pożyczki - część osób zapomina o tym kroku, a to z kolei powoduje, że pożyczkodawca nie uruchamia pożyczki.


Z wymogami firm pożyczkowych można zapoznać się na portalu publikującym aktualny ranking tych produktów - finance43.com/pl/.

2. Niewystarczająca zdolność kredytowaFirmy pożyczkowe wykazują się dużą elastycznością, gdy mowa o udzielaniu pożyczek. Większość z nich jest skłonna zaakceptować dochody z różnych źródeł, np. wynagrodzenie, emeryturę, środki z programu 500+ czy stypendium. Jednocześnie brak jakiegokolwiek dochodu przekreśla szansę otrzymania pożyczki nawet w niskiej wysokości. Dlaczego? Gdyż firmy pożyczkowe mają obowiązek sprawdzać zdolność kredytową klientów.

Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność wnioskodawcy do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Jeżeli klient nie poda żadnego źródła dochodu, to sprawa jest prosta. Analitycy firmy pożyczkowej mogą też uznać, że potencjalny klient zarabia zbyt mało, aby poradzić sobie ze spłatą zadłużenia. Odrzucenie wniosku o pożyczkę jest traktowane jako mechanizm ochrony klienta przed nadmiernym zadłużeniem.

3. Negatywna historia kredytowaZdolność kredytowa to tylko jeden z czynników finansowych, które uwzględniają pożyczkodawcy, rozpatrując wniosek o pożyczkę - równie istotna jest historia kredytowa klienta. Pożyczkobiorca, który wcześniej zaciągnął kredyt bankowy (korzystając np. z rankingu zamieszczonego na stronie kreditus.eu/pl/) i posiadane zobowiązanie spłacał z opóźnieniami, może mieć problem z otrzymaniem pożyczki. Dlaczego?

Firmy pożyczkowe to instytucje finansowe nastawione na zysk. Z tego względu dokładnie sprawdzają one każdego potencjalnego klienta. Jednym ze sposobów weryfikacji jest zapoznanie się z informacjami o kliencie zamieszczonymi w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jeżeli z BIK wynika, że wnioskodawca w przeszłości nie spłacał regularnie zaciągniętych zobowiązań, to z oczywistych względów pożyczkodawca mu nie zaufa.

4. Posiadanie wielu zobowiązańNa wspomnianą już zdolność kredytową wpływa również posiadanie wielu aktualnych zobowiązań. Trudniej o pożyczkę mają Ci klienci, którzy spłacają już inne zobowiązania, np. poprzednią pożyczkę czy kredyt (gotówkowy, hipoteczny) z banku. Również osoby, które zakupiły na raty sprzęt AGD czy RTV mogą spotkać się z decyzją odmowną - pożyczkodawca może uznać, że klient jest nadmiernie zadłużony.

Jak polepszyć swoją zdolność kredytową i tym samym zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pożyczki? Najprostszym sposobem jest spłacenie wszystkich posiadanych zobowiązań. W ten sposób automatycznie dochodzi do zwiększenia się zdolności kredytowej klienta, a zatem prawdopodobieństwo, że firma pożyczkowa zaakceptuje wniosek o pożyczkę, wrasta.

5. Błędy we wniosku o pożyczkęDla pożyczek oferowanych przez firmy pożyczkowe charakterystyczne jest to, że cała procedura ich przyznawania odbywa się przez internet. Klient składa wniosek, wypełniając formularz znajdujący się na stronie internetowej pożyczkodawcy. Ponieważ o pomyłkę przy wypełnianiu wniosku nie jest trudno, to właśnie takie błędy są kolejnym powodem wydawania przez firmy pożyczkowe decyzji negatywnej.

Wystarczy tylko, że klient zrobi literówkę w nazwisku lub adresie zamieszkania, aby pozabankowa instytucja finansowa nie mogła potwierdzić podanych przez niego danych. To z kolei powoduje, że wniosek o pożyczkę jest automatycznie odrzucany z uwagi na stwierdzoną niezgodność.