Wiadomości
- 7 sierpnia 2020
- wyświetleń: 9607
Ulubione miejsce Księżnej Daisy - Zamek Książ w technikolorze
Za nami:
Zamek Książ w Wałbrzychu, gdzie przez lata mieszkała Księżna Daisy, zaprasza w podróż w czasie do zamku sprzed 100 lat dzięki wystawie wirtualnej "Zamek Książ w technikolorze". Na potrzeby wystawy wybranych oraz profesjonalnie pokolorowanych zostało 30 ponad stuletnich, wcześniej niepublikowanych fotografii wnętrz zamkowych z archiwum Zamku oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Internetowy wernisaż już 7 sierpnia.
Wystawa pokaże świat którego już nie ma - historyczne dziedzictwo Dolnego Śląska, które w wyniku hekatomby II wojny światowej i okupacji radzieckiej zostało bezpowrotnie utracone. Narodowe Centrum Kultury na realizację wystawy w ramach programu Kultura w sieci przeznaczyło dotację w kwocie 68 tysięcy złotych.
Zdjęcia będą dostępne dla wszystkich na stronie internetowej Zamku Książ, w postaci bezpłatnej wirtualnej ekspozycji ukazującej i opisującej splendor dawnej rezydencji w Książu, historię wnętrz rezydencjonalnych, ich wystroju i zastosowanych stylów. W tym celu zostanie uruchomiona subdomena http://www.wtechnikolorze.ksiaz.walbrzych.pl
Kuratorem wystawy jest prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Mateusz Mykytyszyn, który pracuje na co dzień w Zamku Książ w Wałbrzychu jako specjalista ds. komunikacji i kontaktów międzynarodowych. Kolorystyka poszczególnych elementów wyposażenia zamkowego, jego wystroju i architektury była konsultowana z historyczką sztuki, Danutą Eysymontt. Koloryzacji historycznych fotografii dokonał Mirosław Szponar, a sama stronę stworzyła wyłoniona drogą formalną firma s3d.
Łącznie obok zdjęć poddanych koloryzacji na wystawie zaprezentowanych zostanie dodatkowo ponad 150 tzw. "fotografii towarzyszących", w większości wcześniej niepublikowanych. W ostatniej chwili do projektu udało się zaprosić znane aktorki i jednocześnie ambasadorki Wałbrzycha, Renatę Dancewicz i Karolinę Bruchnicką. Artystki użyczą swoich głosów postaciom historycznym przybliżającym wnętrza Księżą w towarzyszącym wystawie nagraniom. Renata Dancewicz przemówi jako sama księżna Daisy, a Karolina Bruchnicka m.in. jako Maria, następczyni tronu Rumunii.
Towarzyszące opisom wystawy nagrania umożliwią odbiór treści osobom z niepełnosprawnościami. W komforcie własnego fotela będzie można odbyć wyjątkową podróż w czasie.
Autorem większości fotografii jest nadworny kucharz rodziny książęcej, Francuz, Louis Hardouin (w Książu 1909-1932). Zamek Książ w Wałbrzychu pozyskał prawa do publikacji zdjęć w 2016 roku od wnuczki kucharza, zamieszkałej w Kanadzie, Jean Wessel. Pozostałe, nigdy wcześniej niepublikowane fotografie pochodzą z prywatnego archiwum Książąt Pszczyńskich (wnuków księżnej Daisy i księcia Jana Henryka XV, honorowego obywatela Wałbrzycha, księcia Bolko von Pless i jego siostry hrabiny Gioi). Zostały one udostępnione nieodpłatnie na potrzeby wystawy przez partnera merytorycznego w projekcie, Fundację Księżnej Daisy von Pless.
Warto wiedzieć, że księżna Daisy wolała od pszczyńskiego pałacu właśnie Zamek w Książu. W Pszczynie przeszkadzał jej przepych i sztywna pruska etykieta. Prezentem Hochberga dla małżonki była tutejsza palmiarnia, której budowa rozpoczęła się w 1908 roku. Na Zamku w Książu wychowywali się synowie Daisy, a ona sama stała się jedną z najbardziej znanych postaci wałbrzyskiej posiadłości.
Tematy i przestrzenie zawarte w wystawie:
- Zamek i jego mieszkańcy
- Wejście do zamku/ schody cesarskie
- Pokój śniadaniowy / Stara Jadalnia
- Salon Portretowy
- Sala Maksymiliana
- Salon Czerwony (Złoty)
- Salon Gobelinowy
- Salon Włoski
- Przedpokój do Sali Krzywej
- Sala Krzywa
- Taras Sali Krzywej
- Sala Konrada
- Sala Rycerska
- Przedpokój do jadalni
- Jadalnia Książęca
- Salon Księżnej Daisy
- Sypialnia Księżnej Daisy
- Gabinet Księcia - Sala Krzywa na II piętrze
- Kuchnia
- Taras Kasztanowy z tzw. "Fontanną Donatella".
- Stadnina i garaże
- Palmiarnia
- Ma Fantaisie - leśna chatka księżnej Daisy
- Mauzoleum Hochbergów
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.